9 неща, които трябва да знаете, за да не захапвате въдицата на продавачите

Отивайки до магазина, всички искаме да се върнем от него с вкусни и здравословни продукти. Но за съжаление много производители и продавачи в стремежа си към печалба се сопитват по различни начини да ни продадат некачествени стоки. Например, знаете ли, че изобилието от пресни билки в закупена салата може да маскира изтеклите съставки? Но купувачите също не дремят и улавят все повече от триковете на недобросъвестни продавачи. Събрахме няколко съвета, вслушвайки се в които, няма да станете жертва на измама в хранителния магазин и ще останете доволни от закупените вкусотийки.
1. Избягвайте разфасовките
Опитайте се да не купувате продукти в индивидуални опаковки, които са били предварително опаковани (месо, колбаси, сирене или зеленчуци, плодове и т.н.). Възможно е тези продукти да са развалени или срокът им на годност на върви към изтичане. Датата на опаковане в този случай не е показател, тъй като стикерите с нея могат да се актуализират поне няколко пъти на ден. В допълнение, дори пресни продукти в такива опаковки веднага стават обект на интерес на бактериите, така че или ги помолете да ги нарежат и опаковат пред вас, или променете избора си в полза на подобен продукт във фабрична опаковка.
2. Бъдете нащрек в отдела за салати
Когато купувате готови салати, обърнете внимание на изобилието от чесън и подправки или украса под формата на голямо количество пресни билки: обикновено така маскират завяхващите продукти. Също така, когато избирате салата, имайте предвид, че салатите с риба, месо и яйца се развалят по-бързо от растителните, а салатите, подправени с растително масло, са много по-безопасни от салатите с майонеза. По-добре е да се даде предпочитание на салатите без дресинг, които могат да се съхраняват до 2 дни. И за да се предпазите максимално, уверете се, че магазинът спазва мерките за безопасност, установени при работа с хранителни продукти. По-специално:
– готовата салата се съхранява в стъклен съд (бързо се окислява в метална чиния) и в отделна витрина;
– към всяка табла е прикрепена отделна лъжица;
– преди да вземе продукта, продавачът слага ръкавица за еднократна употреба.
3. Преценете състоянието на опаковката
Смачкани страни, деформации, пукнатини, престърган картон със следи от стари петна – всичко това не е само „козметичен дефект“. Всяка повреда на опаковката може да е знак за неправилно съхранение, нарушаване на условията за транспортиране и дори, вероятно, датата на годност.
4. Използвайте възможността да разгледате стоките
Продавачите добре знаят как да покажат лицето на стоките си. Вашата задача е да се опитате да го видите без разкрасяване. Така например, във витрини с месо, осветлението е конфигурирано по такъв начин, че всички парчета да изглеждат свежи и апетитни. Помолете продавача да извади парчето, което харесвате: при нормални условия на осветление то може да изглежда съвсем различно. Същото е с „замразяването“: не купувайте храни с много глазура. Обикновено това показва, че те многократно са размразявани и замръзявани, а това вече представлява заплаха за здравето. Освен това не можете да прецените визуално какво е скрито под ледената черупка. И се опитайте да избягвате стереотипите: мнозина, когато избират парчета месо, пренебрегват това, със засушени краища, като си мислят, че стоката е застояла. Но това говори само, че месото е стояло на въздух, а не е било обвито в полиетилен. А прекомерната влажност, напротив, намеква, че продавачите „освежават“ стоките, щедро заливайки ги с вода, която измива всички сокове от месото.
5. Пазете се от ярки храни
Ярките цветове са приятни за окото и се асоциират с не по-малко ярък вкус. За храната обаче това правило не винаги работи. Например смлените плодове и зеленчуци обикновено имат приглушен тон на кожичката, петна и вдлъбнатини, но те са вкусни и здравословни. А оранжерийните са красиви, но може да бъдат натъпкани с химикали. Или сирене: много хора смятат, че колкото по-ярък е цветът му, толкова по-високо е съдържанието на мазнини и с по-добър вкус. Но натуралното сирене винаги е бяло или бледо жълто, а апетитен оттенък му се придава с багрило. Обикновено това е безобидно багрило и въпреки това е очевидно: яркият цвят не е критерият, по който трябва да се избира сиренето. По подобен начин наситеният цвят на червената риба може да показва наличието на химически багрила. Друг пример е кетчуп и други сосове. Въпреки факта, че погледът неволно се устремява към ярки цветове, по-добре е да спрете избора си на продукти с естествени нюанси: именно те показват, че суровините най-вероятно са били естествени.
6. Не бъдете мързеливи да търсите подходящия продукт
За да продадат колкото се може повече скъпи и в резултат на това печеливши стоки, продавачите ги поставят на най-видимото място – в средната част на стелажа, точно на нивото на очите на купувача. Такива продукти са забележими, често известни от реклама, но не винаги се отличават с добър състав и високо качество. За да може магазинът да загуби възможно най-малко от преоценяването, служителите му се грижат продуктите с изтичащи срокове на годност да са най-отпред на витрината. Изводът е прост: не бъдете мързеливи да посегнете към горните рафтове, приведете се към долните и погледнете дълбоко на стелажа, ако искате да получите висококачествен, свеж и евтин продукт.
7. Възприемайте информацията на етикетите буквално
„Сметанка“ или „продукт със заквасена сметана“ се наричат ​​така, не защото производителят иска да ги нарече „умалително“ или „научно“, а защото не е заквасена сметана. Зад такава „сметанки“, „изварки“, „кондензирани млекца“ и други странни имена се крие желанието да се продаде аналогът му от нискокачествени суровини под прикритието на традиционен продукт. По същия начин не бива да се приемат рекламните табели „без захар“, „без холестерол“, „обогатен с витамини“ и други подобни фрази като безусловен знак за качество. Всъщност „без захар“ означава „с куп химически подсладители“, а голямо количество витамини далеч не винаги е плюс.
8. Отдайте предпочитание на местните продукти
Случва се и обратното: вземаме ценна информация за продукта за празна реклама, без да й обръщаме достатъчно внимание. Например, заслужава да се вземе предвид информацията, че продуктите са произведени от местен производител. Това е важен критерий при избора на зеленчуци и плодове, както и продукти с кратък срок на годност: мляко, заквасена сметана, извара и т.н. По-добре е да купувате такива продукти от местен производител, тъй като дългият път и възможните нарушения на условията за съхранение могат значително да повлияят на техните качества и вкусови характеристики.
9. Обръщайте се към продавачите за съвет
Едно е хитро да поставите стоките на рафтовете и съвсем друго да лъжете очите на купувача. Не пренебрегвайте възможността да попитате служителя на магазина за местоположението на желания продукт, колко е свеж или кога ще пристигне следващата партида. Дори ако продавачът се опита да излъже, най-вероятно ще го забележите и все пак ще направите необходимите изводи.
С една дума, трябва да избирате продуктите умело и с мисъл, без да забравяте, че всеки продавач ще направи всичко възможно, така че да купуваме стоките му. Въпреки това си струва да покажете малко грижа и предвидливост и на вашата маса винаги ще има само най-полезната и вкусна храна.

Превод от руски: Зарата

 


image0 (9K)