7 мита за човешкото тяло, в които всеки вярва (или почти всеки)

Много от „фактите“, които знаем за нашето тяло, всъщност са митове. Вероятно вече знаете, че пикантната храна не причинява стомашна язва, а погълнатата дъвка не се усвоява в стомаха в продължение на седем години.
Ето още 7 мита, в които сляпо сме вярвали дълго време. Време е да ги разобличим!

1. Няма да си развалите зрението, ако седите твърде близо до телевизора.
Този мит се появи най-вероятно след появата на първите телевизори. Те излъчваха слаби рентгенови лъчи, които са наистина лоши за човешкото здраве. Съвременните телевизори имат достатъчна защита, която предотвратява такива последствия. Тези, които седят много близо до телевизора, могат да изпитат краткотрайно дразнене и напрежение в очите. Резултатите от многобройни изследвания показват, че разстоянието, от което гледате телевизия, не влияе на зрението ви.

2. Млечните зъби всъщност са много важни.

„Защо да поставяме пломби на млечните зъби? Както и да е, тези зъби скоро ще изчезнат ”, казват много родители. Това е огромно погрешно схващане. Необходимо е лечение на бебешките зъби. На първо място – в името на постоянните зъби. Млечните зъби изпълняват същите жизнени функции като “нормалните”. Ако детето загуби бебешки зъб твърде рано, то може да има проблеми с кътниците в бъдеще. Освен това, защо не започнете да учите децата си на хигиена на устната кухина от най-ранна възраст! Родителите също трябва редовно да посещават детската стоматология с детето си.

3. Диетите, които обещават да избавят тялото ви от токсините, всъщност не работят.

Кой е казал, че трябва да очистиш тялото си? Вече имаме орган, който е отговорен за премахването на токсините от тялото – това е черният дроб. Много популярни диети за детоксикация (например зеле или овесена каша) могат само да навредят на този орган. Хората, които обичат строги диети, могат да получат сериозни проблеми с бъбреците. На диабетиците обикновено е забранено да прибягват до такива практики за прочистване. Ако имате напълно здрав черен дроб, не трябва да се тревожите за детоксикация.

4. Косата след подстригване не става по-тъмна и по-плътна.

Тя стават такава с възрастта. Когато се подстригваш, изрязваш само външната мъртва част на косата. Все още остава вътрешната част на косата. Подстригването не може да промени дебелината или цвета на косата. При юноши, удебеляването, удължаването и потъмняването на телесните косми са свързани с узряването. За да държите краката си идеално гладки, не използвайте само бръснач, а епилатор. Бръсненето е временно решение, но не решава проблема.

5. Кожата на пръстите не се свива от дълъг престой във водата.
Да, мислехме така. Но след това отговорете си на въпроса: защо цялото тяло не се свива от дълъг престой във водата? Освен това, ако нервите са повредени, пръстите вече не се свиват. Такива увреждания могат да бъдат резултат от нараняване или усложнения от диабет. Учените предполагат, че бръчките на пръстите имат еволюционно значение: тя позволява на нашите предци да получават по-ефективно храна в условия на висока влажност. Едно проучване показва, че доброволци, които манипулират хлъзгави предмети с изсъхнали пръсти, го правят малко по-ефективно от тези, които работят със сухи ръце.

6. Пукането на пръстите не уврежда ставите.
Звукът, който чуваме, когато пукаме пръстите си – това е пукане на газови мехурчета. Много учени смятат, че това упражнение е полезно – стимулира сухожилията, релаксира ставите и мускулите. Нито едно от проучванията не е показало значителна вреда от навика за хрускане на ставите. Освен това този навик е широко разпространен, така че ако е вреден, работата на ортопедите ще се увеличи. Независимо от това, не се наблюдава приток на пациенти, които са си наранили ставите, дължащи се на пукането на пръсти. Много малко вероятно е пукането на пръстите да доведе до артрит. Ако ставите са здрави, можете да си ги хрускате безопасно.

7. Анализът на пръстовите отпечатъци има своите недостатъци.

Главното е, че не е перфектно. Грешки в анализа на пръстови отпечатъци са доста често срещани. В края на краищата, хората анализират и могат да сгрешат. Нещо повече, някои хора се раждат без пръстови отпечатъци. Това явление е резултат от наличието на синдром на Naegeli–Franceschetti–Jadassohn. Анализът на пръстови отпечатъци е много по-труден, отколкото си мислите. Проучванията показват, че един и същ анализатор на пръстови отпечатъци може да стигне до различни заключения за същите пръстови отпечатъци, в зависимост от контекста, в който са представени.

Кой факт от статията ви изненада най-много?


image0 (9K)