51 заповеди за защита от насилие за регион Стара Загора. Насилие, извършено в присъствието на дете, се счита за насилие над него

За миналата година издадените заповеди за защита срещу домашно насилие за цялата страна са 2 121. Жертви на насилие стават жени, възрастни хора, които се неглижират от техните семейства и деца, като делът на насилието срещу жени е най-голям.

Данните бяха изнесени по време на пресконференция в хотел „Мериан палас” в Стара Загора. На нея присъстваха старши комисар Благородна Макева – зам. директор на Главна дирекция „Национална полиция“, инспектор Пенка Стоянова  национален координатор по проблемите на домашното насилие в МВР, инспектор Десислава Викторова – отдел
„Криминална полиция” при ГДНП, старши комисар Николай Кирков -директор на ОДМВР-Стара Загора, комисар Илиян  Илиев – началник на отдел „Охранителна полиция” при ОДМВР-Стара Загора ипредставители на фондация „Център Надя” и асоциация „Анимус” гр. София.

От началото на годината съдът е издал 51 заповеди за защита от насилие за регион Стара Загора, които полицейските органи съблюдават и изпълняват. Криминалните престъпления, по които има започнати проверки или образувани полицейски производства до момента са 28, съобщи старши комисар Николай Кирков -директор на ОДМВР-Стара Загора.

По-подробни данни бяха изнесени от комисар Илиян Илиев, началник на отдел „Охранителна полиция” при ОДМВР-Стара Загора.

„Имаме 51 заповеди за защита, като 38 от тях са по чл. 5, ал.1, т. от 1-3, за пояснение, това е когато съдът е наложил мярка на  извършителя да не приближава пострадалото лице. Към момента в област Стара Загора няма случаи на издадени заповеди, при които са пострадали мъже. Девет са случаите на издадени заповеди по чл. 5, при които извършителят е отстранен от жилището, което е било общо. При четири от заповедите съдът е разпоредил детето да живее при родителя, който е пострадал от насилието.“

По закон всяко насилие, което се извършва в присъствието на дете, се счита за насилие върху него. Домашното насилие може да бъде физическо и психическо. Ако мъжът забранява на съпругата си да работи или пък решава с кого да се вижда, това също е насилие. За насилие се приемат и извънбрачните връзки, както и отнемането на финансови инструменти.

Според българското законодателство няма значение чия е собствеността на семейния дом. Отстраняването на извършителя може да стане дори когато, жилището е негова собственост. В случай на насилие съдът се произнася в интерес на пострадалото лице. Периодът, за който може да бъде отстранен, е от 3 до 18 месеца, какъвто е максималния срок на валидност на една такава заповед за защита.

Комисар Макева коментира, че в страната ни е изградена добра инфраструктура за реакция при случаи на домашно насилие, но все още огромна част от този проблем остава скрит, тъй като жертвите не подават жалби.

Статистиката, която се води по броя издадени заповеди показва, че има определени области в страната където не са издавани такива, това са Видин, Монтана, Ловеч, Смолян, Шумен. Жените в Пловдив се оплакват най-смело от домашно насилие, показват данните на МВР.

25 ноември е Международен ден за борба с насилието над жени- обявен за такъв с Резолюция на Общото събрание на  ООН от 17 декември 1999 г..

Във връзка с това в Стара Загора се провежда обучение на полицейски служители, работещи по проблемите на домашно насилие и насилие, основано на полов признак. В него участват 60 служители от девет областни дирекции на МВР – Велико  Търново, Габрово, Ловеч, Кърджали Плевен, Пловдив, Сливен, Стара Загора и Хасково.

Обучението се провежда в рамките на проект „Подобряване на националната правна рамка в съответствие със стандартите  на Съвета на Европа и укрепване на капацитета на компетентните институции, занимаващи се със случаи на домашно насилие и насилие, основано на полов признак“, финансиран по Програма БГ 12 „Домашно насилие и насилие, основано на полов признак“ на Норвежкия финансов механизъм 2009-2014.

Бенефициент по проекта е Министерството на правосъдието, а проектът се изпълнява в партньорство със Съвета на Европа, Министерството на вътрешните работи и Министерството на труда и социалната политика. Програмен оператор е Министерството на вътрешните работи.


image0 (9K)