15 вещи, които нямат място в дома на добрата домакиня

Домът на жената е нейно продължение и до голяма степен отразява характера на неговата стопанка. Нещата, с които го напълваме обаче, не са само полезни. Те претрупват свободното пространство и дори представляват опасност за здравето.

1. Съдове за еднократна употреба и пластмаса
Те са леки и цветни, и еднократни, и не е необходимо да се мият след хранене. Използват се за пикник, когато има малки деца, но не и постоянно. Освен това сега можете да намерите много бюджетни и стилни опции за съдове за хранене.

2. Лакове с „изненада“
Много лакове съдържат толуол, формалдехид, дибутилфталат и техните производни – токсични вещества, които могат да причинят сериозна вреда на организма. Винаги четете състава на лака преди да купите и се старайте да не го носите по-дълго от седмица. Персоналът на салона за красота трябва да проветрява стаите по-често и да работи с ръкавици.

3. Претоварен разклонител
Често се налага да използваме удължителни кабели, особено в стари къщи или на вилата. В същото време е лесно да забравите за простите правила за безопасно и уютно жилище. Претовареният разклонител може да причини пожар и да изглежда страховито. Той също така увеличава шансовете ни да счупим нещо, да се спънем и да направим няколко синини или навяхвания.

4. Винилови тапети
Основният компонент на винилови тапети е поливинилхлорид или PVC. Нискокачественото стенно покритие излъчва чист винилхлорид. В ниски концентрации вредното вещество постепенно влияе на всички системи на тялото, нарушавайки работата им. Трябва внимателно да подходите към избора на тапет и ако все пак предпочитате „пластмаса“, по-безопасно е да изберете опции, които не са винилови. А можете да експериментирате и с боя.

5. Временни мебели
Стараем се да направим дома си наистина уютен. Но нищо не разваля интериора така, както „временни мебели“, които купуваме, за да запълнят пространството. И с надеждата след това да ги заменим с мечтаните мебели. Колкото по-възрастни ставаме, толкова по-внимателно трябва да инвестираме в мебели, придобивайки класическо обзавеждане, което не губи стойността си с годините.

6. Козметика с изтекъл срок на годност
Козметиката не трябва да се използва след срока на годност. Тя просто няма да действа с пълна сила. Например, крем със SPF няма да ви спаси от изгаряне, тоналната основа ще лежи неравномерно, BB кремът ще стане почти прозрачен и др. А понякога козметиката с изтекъл срок на годност предизвиква дразнене и провокира акне. Препоръчва се смяна на спиралата веднъж месечно, очна линия и сенки за очи – веднъж на 6-12 месеца, основа и пудра – веднъж годишно, а червило – веднъж на 1,5 години.

7. Освежител за въздух
Освежителят за въздух е чест гост в тоалетната. Въпреки това много освежители съдържат вредни вещества, които не са означени на етикетите. Като алтернатива на освежителите за въздух можете да използвате мощен вентилатор, естествени етерични масла, сашета и дори ароматни камъни. Най-новите опции изглеждат много впечатляващи и придават на стаята специален шик.

8. Диван вместо легло
Колкото остаряваме, толкова по-удобно трябва да бъде нашето легло. Когато не е необходимо да се почиства, то е облечено с висококачествено бельо, отгоре с меки възглавници. Сънят в него ще се превърне в истински релакс за тялото и душата.

9. Завеса в банята, която никога не е била изпрана
Сапунените пръски върху завесите за душ всъщност са струпвания от бактерии. Те могат да причинят различни инфекции при хора с отслабена имунна система. За да поддържате хигиената и красотата в банята, трябва редовно да перете завесата за душ със сода или оцет.

10. Стари визитки и списания
Ако все още сте притежатели на дебели визитници, както беше модерно в началото на 2000-те, време е да ги изхвърлите. Днес те изглеждат странно и е малко вероятно някой да се нуждае от визитка от компанията, в която сте работили преди 5-10 години. А контактите на повечето хора са лесни за намиране в Интернет.
Лъскавите изрезки могат да станат част от красив колаж или да ви бъдат полезни като източник на вдъхновение за дизайнерски и модни вдъхновения. Въпреки това, на стари списания, които събират прах по рафтовете повече от година, заемат място и създават хаос, е време да кажем „сбогом“.

11. Кърпи за баня
Кърпи, висящи в топла и влажна баня, са големи, пухкави „комфортни домове“ за бактерии. И ако с повечето от тях сме се приспособили да живеем рамо до рамо, по-добре е да се презастраховаме. Освен това много хора мият ръцете си небрежно, след което ги избърсват върху кърпи и пренасят микроорганизмите от дома на улицата в идеалната зона за размножаване. Най-ефективният начин за борба с бактериите е да перете кърпите за баня и кухня поне веднъж седмично. Също така се препоръчва да ги изсушавате напълно след употреба. А в банята това е много трудно да се направи.

12. Стари килими
Килимите са големи прахоуловители, които трябва да се почистват висококачествено приблизително два пъти седмично и периодично да се носят за професионално почистване. Затова много от нас вече са решили да ги изоставят, завили ги на рула и са ги сложили на балкона, в килера или откарали на вилата. В този случай е време или да ги изхвърлите, или да се опитате да намерите нови собственици. Дори навитите килими събират прах и заемат място.

13. Изкуствени растения
Зелените саксии могат да съживят всеки интериор. Но дори и да сме много, много далеч от отглеждането на растения, не трябва да купуваме изкуствени „аналози“ за апартамента. Те изглеждат добре през зимата във фотостудията, по-лошо на обществени места и наистина тъжно в домашна среда. Вместо пластмасови цветя, опитайте се да засадите непретенциозна растителност: кактуси или сукуленти (алое, дървото на парите и др.).

14. Домашно сладко над 2 години
Препоръчват да се съхранява сладко средно за около 2 години. Ако е с костилки, тогава поради циановодородната киселина, която постепенно започва да прониква в сиропа, е само 6-12 месеца. Ето защо не претрупвайте хладилника, в противен случай няма да има място за други, полезни и свежи вкусотии в него.

15. „Женско щастие”, ако децата и домашните любимци лесно могат да го достигнат
Спатифилум /Spathiphyllum/ е популярно цвете, което се отглежда у дома. В англоезичните страни го наричат лилия на света, в Русия – „женско щастие“. Но това красиво растение може да бъде опасно за деца и домашни любимци.
Женското щастие“ по принцип не е токсично. Но при дъвчене и поглъщане на която и да е част от растението се появяват дразнене и парене в устата, гадене. Сред животните домашните кучета и котки могат да бъдат особено засегнати.
И кой съвет беше най-неочакван за вас?
Превод от руски: Зарата


image0 (9K)