13 577 лева профукала ЦИК за храна и напитки само за 4 дни

От 25 до 28 май двадесетината членове на ЦИК са погълнали храни и топли напитки за 13 577,57 лв, което прави по 169 лева на човек за ден. Това става ясно от стенограмите на изборния орган. Храните са доставяни от Хранителния комплекс на Народното събрание, известен с ниските си цени за “депутатски кюфтета” и други субсидирани от бюджета гастрономически удоволствия, съобщава „Биволъ“.

Стенограмата:

„СЕВИНЧ СОЛАКОВА: Докладвам ви докладна записка от госпожа Манолова с вх. № ЦИК-09-107 от 10 юни 2019 г. Това е във връзка с осигуряването на храни и топли напитки от Хранителния комплекс на Народното събрание в периода на изборите от 25 до 28 май 2019 г. 

Колеги, представени са стокови разписки с посочени номера и фактури, издадени от Хранителния комплекс за този период на обща стойност 13577,57 лв. Такива средства по план-сметката имаме налични и могат да бъдат изплатени. В случая ви предлагам да одобрим плащането по така представените стокови разписки.“

След изборния ден, ЦИК в продължение на два дни не обновяваше сайта с резултати от изборите, които застинаха на 95%. Очевидно тези петте процента са изтощили много изборното тяло на републиката, което се е подкрепяло с големи количества храна и топли напитки.

Резултатите от тази интензивна мозъчна и стомашна дейност се оказаха нееднозначни и пълни с грешки, най-вече в отчитането на машинното гласуване, с което разполагаха 6000 секции.

Къде са машинните гласове и преференции?

Както стана ясно от анализ на Институтът за развитие на публичната среда,  базиран върху данни за 12032 секции, в 1139 секции не са отчетени преференциите от машинното гласуване. Засегнати са всички участвали в изборите партии и коалиции.

Биволъ анализира отворените данни с резултатите от евроизборите, публикувани от ЦИК на официалната им страница и установи, че в тях има сериозна грешка. Във файла с гласовете votes.txt по описание има 20 колони, а реално са 28.  Това прави невъзможна автоматичната му експлоатация.

Освен това стана ясно, че в крайния резултат не са отчетени голям брой машинни гласове. Отделно от това в много секции не излизаха контролите, заложени в методиката на ЦИК. В протоколите се откриваха или по-голям брой бюлетини от доставените, или по-малък.

Цялата статия можете да прочетете тук


image0 (9K)