12-годишен от родопско село получи 2 400 долара от Гугъл

12-годишен ученик от родопското село Барутин, край Доспат, получи награди от Google – ваучери за иновативност, с които момчето да развива проектите си.

Радостин Чолаков от основното училище „Никола Вапцаров“ заслужил специалното внимание от гиганта заради създадените от него приложения за платформата Google Assistant. Невръстният програмист е направил мобилната игра RSG Chess и The Funny Jester.

За да стимулират креативността на Радостин, от компанията му изпратили фирмена тениска, грамота, както и ваучери на стойност 2400 долара с лимит до 200 щатски долара месечно. Той може да ги използва в платената платформа за иновации Google Cloud, за да развие проектите си.

„Вече използвам ваучерите. Работя върху проект за виртуална машина“, обясни Радостин. Захванал се и с разработка на приложение за мобилни телефони, което прави снимки на даден обект и то разпознава кой е той.

Радостин вече трета поредна година печели първо място в областния кръг от националната олимпиада по математика. Има грамоти и предметни награди от инспектората за добри представяния на регионално ниво. Събрал е цяла папка с грамоти.

„Връщам се от училище и ако имам домашни, първо тях пиша, а след това използвам времето си за програмиране“, казва момчето. В бележника му няма нито една оценка, различна от отличен.

След това помага на по-малкия си брат Слави в уроците и ако им остане време, излизат да карат колело или да поиграят футбол, тъй като други занимания в селото няма. Отскоро се опитва да учи и брат си, който е в първи клас, да програмира. Съветите на баткото към по-малкия са: да научи английски, да развива мисленето си чрез решаване на задачи, а след това да се пробва да „коди“.

„Всичко сам си прави. Компютър му купих преди 4 години. Той обаче много четеше книги и решаваше задачи още като малък. Не става да програмираш само с умения на компютър, трябва и четене на книги“, каза баща му Лозан, който работи в дърводелски цех.

Майка му Стефана пък е шивачка. И двамата били отлични ученици по математика, но семействата им нямали възможност да ги подкрепят да учат висше образование.

Родителите още отсега са загрижени за бъдещето на сина си, тъй като училището в родното им село е до 7-и клас. За да се развива в насоката, която сам си е избрал, трябва да иде в голям град, а е твърде малък да живее сам.

„Не е задължително да уча в чужбина, може и в България да си уча и работя, като порасна, като програмист. Всичко става в интернет“, казва Радостин.

Източник: 24chasa.bg


image0 (9K)