10 неща, които ще изчезнат след 20 години и защо вече няма да са ни необходими

Ние сякаш не забелязваме как в крайна сметка изчезват обичайните неща: видео плеъри, дискове, телефони с бутони … И това е само една малка част от това, което съвсем доскоро изглеждаше познато. От миналото няма да останат толкова много неща – например, дистанционното управление на телевизора и металните ключове от вратата. И за тях скоро ще забравим. Какви други вещи ще имат подобна съдба, можете да научите от статията.

1. Автомобилни огледала
Aуди вече въведе автомобил без огледала, който може да бъде закупен в началото на 2019 година. Скоро и останалите автомобилни компании ще последват този пример – във всички автомобили ще бъдат инсталирани камери, а бордовият робот ще предупреждава за опасности. От тази година във всички нови сгради в Англия ще има станции за зареждане на електрически автомобили, а до 2035 г. се планира да се осигури на населението екологичен транспорт.

[ad id=“225664″]
2. Панели за дистанционно управление
Все по-често технологията „умна къща“ е част от ежедневието ни. Всички устройства ще могат да се управляват от един таблет или смартфон, така че дистанционните управления просто няма да са необходими.
3. Дебитни и кредитни карти
През 2017 г. компанията TSYS решава да разбере най-популярния начин на плащане: само 120 от 1 000 от анкетираните предпочитат пари, а останалите гласуват за пластмасови карти. Но възрастта на картите, очевидно, не е дълга: много скоро разплащането с часовници, смартфони и други приспособления ще замени обичайната банкова карта. А още по-рано ще започнем да усвояваме ноу-хау от MasterCard – с помощта на технологията Selfie Pay ще можем да платим за покупки … с намигване. Всичко, което се изисква от потребителя, е да намигне на предната камера на телефона си. В Европа ще можете да изпробвате новостта още през ноември 2018 г., а в Русия – от началото на 2019 г.
4. Ключове
След няколко десетилетия напълно ще забравим как изглеждат металните ключове от апартамент или кола. Технологията на стартиране на бутоните в колата далеч не е от най-новите, но я си представи, че скоро и апартаментът може да бъде отворен с помощта на копче на смартфона, гласова команда или сканиране на ретината.
5. Телефони
Зарядните устройства скоро ще спрат да дразнят собствениците на смартфони с голите си кабели и никой няма да извади от джоба си букси на слушалки. Зареждането на телефоните ще става с устройства, които използват радиовълни и Wi-Fi. Проводниците постепенно ще напуснат нашето ежедневие, което ще направи нашия свят все по-футуристичен.

[ad id=“263680″]
6. Спринцовки
Тук новините са както добри, така и не толкова добри. Добри – няма да има спринцовки в бъдеще, лоши – на тяхно място ще дойде нова технология и тя е доста странна. Учените са измислили две възможности: първата – струя, която инжектира течност през порите в кожата със скорост, надхвърляща скоростта на звука; втората е капсула с малки игли, които се разтварят в храносмилателната система на пациента и инжектират веществото в тялото. Болезнено ли е? Докато не опитаме, няма да знаем.
7. Услуги за доставка
През последните години експериментите се провеждат все повече с дронове, които се опитват да заменят куриерите. В много страни този вид доставка става все по-популярна и можем да предположим, че много скоро гледката на летателния апарат ще ни стане позната.
8. Подпис
Хартиените носители отиват на заден план и биометричните системи стават все по-често срещани. Смартфоните и банкоматите вече знаят как да разпознават човека чрез лицето и много скоро подписите ще престанат да съществуват по обичайния начин – благодарение на технологията за разпознаване на лица. Ще бъде достатъчно да погледнете камерата на вашия смартфон.
9. Полиетиленови торбички
Всеки знае, че разграждането на пластмасовата торба отнема стотици години, затова много страни са забранили употребата на полиетилен и насърчават гражданите да използват алтернативи, които не вредят на околната среда, като текстилни торбички.
10. Компютърна мишка
Технологиите, които ви позволяват да извършвате различни операции с жестове и очи, скоро ще заменят много от нещата, които познаваме, включително и компютърната мишка. Няма да има повече курсори в средата на екрана, никакви жици и не навреме свършващи батерии.

[ad id=“236993″]
Бонус: Клониране
Говори се, че няма незаменими хора, но не така мислят в швейцарска банка, в която са клонирали своя главен икономист. Дигиталният клонинг на Даниел Калт работи на базата на изкуствен интелект и неговата основна цел е да осигури необходимото съдействие на водещи финансови специалисти, както и да съветва клиентите.

Превод от руски


image0 (9K)