Язидката Надя Мурат, пленница и секс робиня на „Ислямска държава“ е удостоена с наградата „Вацлав Хавел“

Съветът на Европа награди язидката Надя Мурад с наградата си „Вацлав Хавел“ за действия, защитаващи човешките права.

Надя Мурад е 21-годишна язидка от Иран. Тя попада в плен на „Ислямска държава“, но успява да избяга в Германия и активно се бори за човешките права. Най-вече за правата на язидите, на пострадалите от геноцид, тероризъм и трафик на хора. Става посланик на добра воля към ООН, а сега бе удостоена и с наградата „Вацлав Хавел“, присъждаща се за принос в защитата на правата на човека.

Язидите са кюрдска етно-религиозна общност, тяхната вяра е основана на зороастризма. Религията им се е зародила в Месопотамия преди хилядолетия. Те са преследвани от „Ислямска държава“, защото са смятани за последователи на дявола.

На 3 август 2014 година терористите нападат селото на Надя – Кочо, северен Иран. На място са убити шестима от братята й, а тя, двете й сестри, както и множество мъже, жени и деца са отведени в град Мосул и подложени на небивала жестокост. Ако не приемат Исляма, част от заложниците биват убивани, а младите жени са превръщани в секс робини. Надя е отведена като робиня заедно със сестрите си, а майка им е екзекутирана.

„Когато ме заведоха в Мосул и ме изнасилиха забравих за братята и майка ми, защото това, което те причиняваха на жените, бе много по-тежко от смъртта.“

Тя разказва, че това, което се е случило с нея далеч не е най-жестокото, но което са способни терористите. Става свидетел на това как деца биват дарявани на членове на „Ислямска държава“ като сексуални подаръци. Често на възраст под 10 години, момичета и момчета са насилвани по брутален начин.

Скоро след пленяването си е продадена на терорист от организацията, който я измъчва сексуално и бие. При първия и опит за бягство е групово изнасилена и припада: „През нощта той ме преби. Каза да сваля дрехите си и ме затвори в стаята на охраната. А после те извършиха с мен такива злодеяния, докато загубих съзнание“, споделя тя.

Все пак успява да избяга и емигрира в Германия, където получава медицинска помощ и се събира с други оцелели. С помощта на неправителствената организация „Язида“ разказва за жестокостите на терористичната организация – геноцида и престъпленията срещу човешките права на широката общественост.

На емоционално изслушване пред ООН тя прави шокиращи разкрития за живота на пленник на терористична групировка. Тогава тя призовава членовете на Обединените нации за активни действия срещу „Ислямска държава“ и превръща се в посланик на добра воля на организацията.

Сега Надя се е посветила но каузата да помага на пострадалите от геноцидни действия хора, масовите жестокости и трафика на хора. Целта и е да спомогне за връщането на жертвите към нормалния начин на живот, към съхранението на обществата на малцинствата.

Надя Мурад бе номинирана и за Нобелова награда за мир.

amal-kluni

Британската адвокатка Амал Клуни – съпруга на актьора и режисьор Джордж Клуни, подкрепя Надя и ще защитава язидките, станали жертви на терористите в Международния наказателен съд.

offnews.bg


image0 (9K)