Шарлот е името на най-големият паяк в света

Тази ужасяваща снимка показва паяка Heteropoda maxima, полазил метла във ферма за спасяване на животни в Бризбейн Вали в австралийския щат Куинсланд.

Това огромно страховито същество е истински кошмар за всеки, който има страх от паяци. То е наречено от спасителя си Шарлот, който има намерение да го върне обратно към дивата природа.

Снимките, направени миналата година, едва сега се появиха в социалните медии и развълнуваха много хора. Те предизвикаха разнородни реакции, вариращи от „колко е красива“ до „убий с огън“, съобщи nauka.offnews.bg.

„Да, тя е съвсем истинска и много голяма и снимката не е обработванна с фотошоп !!“, пише служителят на фермата Barnyard Betty’s Rescue във Facebook.

„Аз ще я пусна тук във фермата след като оздравее. Тя е красив, спокоен паяк, по никакъв начин не е агресивен и както повечето паяци иска само да си похапне бръмбари и живее в мир. Тя не е убила никой и няма нужда да бъде убивана!“

Добрата новина за арахнофобите, ако има такава, е, че ухапването на Heteropoda maxima не е опасно за хората.

Heteropoda maxima може да достигне до 30 см с тяло от 46 мм. Този диаметър го прави най-големият паяк в света.

Гигантският паяк е пещерен обитател и за първи път е открит в Лаос през 2001.

Heteropoda maxima не е опасен паяк, най-малкото неговата отрова не е опасна за хората. След ухапване на този паяк човек може да получи червен оток, който понякога е болезнен за хората и може да предизвика повръщане, треска, главоболие и гадене. Той не използва мрежа, за да улови плячката си, а по-скоро излиза на активен лов, използвайки хитрост и скорост, за да улови своята вечеря. Живее в пещери и тъй като е наскоро открит, има още много неща, които не се знаят за този паяк, включително основното му меню. Видян е да яде насекоми и дори малки гризачи. Поради огромните си размери и местообитанието си, не е трудно да си представим, че е може да ловува малки прилепи, но това не е проверено. Нормалната продължителност на живота на гигантския паяк е две години, но е възможно да живее и по-дълго.


image0 (9K)