Христо Григоров: Правителството да възстанови плуването като задължителна дисциплина в училище

Правителството да възстанови плуването като задължителна дисциплина в училище. Този призив отправи акад. Христо Григоров, председател на Български червен кръст (БЧК), по повод старта на Седмицата на водното спасяване – от 5-ти до 11 юни.

Председателят на БЧК посочи възмутително, че в България между 20 -30% от населението може да плува, а в Германия този процент е около 90% от населението. „Басейните се зариха, на тяхно място се появиха МОЛ-ове“, констатира Григоров.

Доц. Стоян Андонов, ръководител на водноспасителната служба към БЧК обясни, че идеята на инициативата „Седмица на водното спасяване“ е в началото на лятото, преди ваканциите на децата да обърнем вниманието на обществото върху проблема воден травматизъм. Той отчете, че през годините водният травматизъм у нас намалява. През 2005 г. страната ни е била на първо място в Европа по процент на удавени деца.

За миналата година удавените са 133-ма, 14 от които са деца. От тези 133-ма души – загиналите в море са 92-ма. 18 от тези 92-ма души са се удавили на охраняеми плажове. Като инцидентите с тях са били в извън работно време – рано сутрин или след 18.00 часа, когато плажовете остават неохраняеми и най-вече след употреба на алкохол.

„На фона на намаляващия травматизъм се забелязва едно леко увеличение на удаванията в морето. На морето туристите не намаляват, те стават все повече. Намаляват инцидентите в така наречените неохраняеми плажове. Това се дължи на общите усилия на обществото и на медиите за подобряване на културата“, констатира доц. Андонов.

Благодарение на усилията на службата у нас обучените за спасители на година са средно около 1700 души. На практика хората, които получават сертификат за водни спасители, са напълно достатъчни, за да се осигурят по четирима спасители на всеки пункт по Черноморието ни.

От БЧК възразиха на твърденията, че са монополист в обучението.

Възраженията бяха направени по повод евентуалните промени в Наредбата за водно спасяване. Доц. Андонов бе категоричен, че в повечето страни от ЕС, държавата е оторизирала една организация, която да провежда това обучение. По този начин, освен качество на обучението, се постига и изпълнение на критериите за информираност и охраняемост, заложени в Програмата „Син флаг“.

източник: news.bg


image0 (9K)