Управляващата коалиция в Белгия се разпадна заради пакта на ООН за мигрантите

Управляващата коалиция в Белгия се разпадна поради разногласия по Пакта на ООН за миграцията. От правителството излезе партията „Нов фламандски алианс“, съобщи днес вицепремиерът и министър на външните работи Дидие Рейндерс, цитиран от ТАСС.

„Министър-председателят (Шарл Мишел) се намира на аудиенция при краля, където ще обяви нов състав на правителството без партията „Нов фламандски алианс“, заяви Рейндерс.

„Нов фламандски алианс“, най-голямата политическа партия в холандскоезичната област Фландрия, през последните седмици блокираше подписването от Белгия на Пакта на ООН за миграцията, заплашвайки с излизане от управляващата коалиция, припомня агенцията.

Шарл Мишел предложи снощи да замени министрите от Нов фламандски алианс, предаде Франс прес. Мишел заяви, че ще предприеме действия за това НФА да напусне мнозинството и ще предложи тримата министри от фламандската националистическа партия да бъдат заменени, „за да се гарантира приемствеността и доброто функциониране на нашите институции“. Той каза това на пресконференция след извънредния министерски съвет, на който не бе намерено решение на политическата криза, породена от разногласията за пакта на ООН.

Председателят на НФА Барт де Вевер също свика пресконференция, на която заяви, че щом правителството не зачита позицията на партията му, няма смисъл тя да продължава да е част от управляващата коалиция.

„Ако приемем да ни игнорират. . . повече никога няма да бъде взета предвид нашата позиция. Ако повече нямаме глас в това правителство. . . няма смисъл а продължаваме“, заяви Барт де Вевер.

НФА е единствената от четирите партии в правителствената коалиция, която е против пакта.

Минути преди изявлението на Де Вевер премиерът Шарл Мишел заяви пред агенция Белга, че ще отиде в Маракеш, където в началото на другата седмица този документ ще бъде одобрен от страните от ООН.

Редица европейски страни вече заявиха, че няма да подкрепят това необвързващо споразумение за регулиране на миграцията, включително Унгария, Австрия, Италия, България, Хърватия, Чехия, Полша, Швейцария, Словакия, отбеляза ДПА.

Източник: „Гласове“


image0 (9K)