Tуристи от Гълъбово при снежните Тракийски слънца

Тракийски слънца са наречени скалните светилища, които се намират на около 4 км южно от с. Мелница по асфалтовия път към с. Лесово. Те бяха посетени от туристи от гълъбовското дружество „Еделвайс 57“ през отминалите почивни дни. Снимките са предоставени за ЗАРАТА от Андрей Кошевенков.

[ad id=“263680″]

На това място през 1990 г. са открити група мистични тракийски скални кръгове. Техният брой надвишава 200 и са неравномерно разпределени по пресечения хълмист терен на Дервентските възвишения на височина около 245 метра върху добре отличаващи се самотно стърчащи скали. Тези местности носят наименованията Мучукови камъни и Мирчолови камъни.

За траките слънчевите кръгове са били висш израз на почит към един нов Бог, който се появил в пантеона им благодарение на Орфей. В края на I-то и началото на II-то хилядолетие, когато Орфей се завърнал от царството на смъртта посветил елита на Траките в култа към бога на слънцето. Новото божество, обявено за син и съпруг на Великата богиня, обещавало на посветените живот след смъртта. Тракийско име на Бога остава тайна, но гърците го асоциирали със своя Бог Аполон.

[ad id=“225664″]

Соларните кръгове всъщност свидетелстват за религиозната реформа на Траките. Кръглата форма на скалните фигури изобразяват тази на небесното светило, но символиката им е много по-дълбока. Скалата въплъщава земята и Великолепната Богиня. От съчетанието на двете начала се ражда Космосът. Кръговете са сред малкото материални свидетелства останали за тази вяра.

[ad id=“263680″]

Trakiiski_slanca_selo_Melnica (7)В близост до с. Мелница е изградена и първата екопътека около тези светилища – “Дрънчи Дупка”. Тя има тематична насоченост, тъй като преминава през местата, където могат да се наблюдават струпвания на тракийските слънца. Наблюдението на тези културни обекти и природните пейзажи, които се разкриват, преминавайки през пътеката отвеждат посетителя в един древен и потаен свят.

Долменът при село Хлябово е най-големият в цяла България. Древният паметник е датиран към ранножелязната епоха (приблизително 1050 – 500 г. пр.Хр). Смята се, че долмените са били изграждани за хора с висок обществен статус, но все още не е намерено доказателство за конкретна личност. Долмените при село Хлябово са обявени за природна забележителност със Заповед от 5.02.1964 г.

Българско, традиционно (хорото и луканките), красиво, усмихнато и зареждащо…


image0 (9K)