Три мерки срещу Африканската чума, резултатът е непредсказуем

Три са мерките срещу разпространението на африканска чума по свинете, около които днес се обединиха земеделският министър Десислава Танева, фермери от цялата страна и учени, които участваха в кръгла маса, организирана от Министерството на земеделието, храните и горите и Тракийския университет в Стара Загора.

Първо – регистрация на всички животни, второ – проверка от експертни групи на състоянието на всички свинекомплекси и ферми в страната, и трето – контрол на популацията на дивата източнобалканска свиня.

Необходим е строг контрол в свиневъдните ферми в цялата страна, категорични бяха всички участници в дискусията.

При проверки са установени нерегламентирани фамилни стопанства, с по 100-200 свине, без никакви мерки за биосигурност, изтъкна министърът на земеделието, храните и земеделието Десислава Танева. Тя отбеляза, че африканската чума е бедствие за цяла Европа. До този момент у нас са установени 30 огнища на африканската чума и са засегнати 126 хиляди свине. Последните две огнища са в Силистренска област. Общо 15 на сто от поголовието в свиневъдството е засегнато, изтъкна министър Танева.

По думите на проф. Михни Люцканов, декан на Ветеринарно-медицинския факултет, учените подкрепят мерките, които се предприемат от държавата срещу африканската чума, която е трансконтинентална епидемия. Той изтъкна, че резултатите не са предвидими, защото не е известен броят на животните, които се отглеждат в „заден двор“ и не са регистрирани по законовия ред.

Обиколки из личните стопанства

Пет екипа от ветеринари, полицаи и кметове на села обикалят личните стопанства в населените места, които попадат в 20-километровите санитарни зони в Ямболска област и проверяват за налични прасета в тях. Засега няма евтаназирани животни, ветеринарните специалисти издават на място предписания за премахването им в срок от два дни. За това съобщи директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Николай Георгиев.

В Ямболска област има три промишлени свинекомплекса, а в санитарните зони около тях попадат 60 населени места от общините Тунджа, Елхово, Стралджа и Болярово.

В незаконна ферма в Добрич започна принудително умъртвяване на прасета. Собственикът категорично отказваше да предаде прасетата си за умъртвяване и настояваше за хиляда лева обезщетение на животно или доказателство, че те са болни от африканска чума по свинете, предаде БНР.

„Настоявам да ми докажете, че моите прасета са болни. Тогава ще ви ги подаря. Сега искам да ми платите по 1000 лева на бройка“, каза фермерът и заплаши да съди областната дирекция по безопасност на храните в Добрич за неправомерно предприети мерки.

Полицията премахна барикадата към обекта, за да осигурят достъп на ветеринарните лекари до фермата. Полицията осигури периметъра, а лекарите вече започнаха с умъртвяването по хуманен начин на животните.

До сблъсък между органите на реда и собственика на животните не се стигна. Умъртвените прасета ще бъдат загробени в горски терен близо до квартал „Рилски“ в Добрич.


image0 (9K)