Тракийските гробниците „Хелвеция“ и „Грифони“ отварят врати за посетители след реставрация

Благодарение на изпълнените дейности по проекта “Консервация, реставрация и социализация на тракийски могили „Хелвеция“ и „Грифони“, вече е изградена нова приемна сграда, която да служи за информационен център за обслужване на посетителите на тракийските могили „Грифони“, „Хелвеция“ и „Шушманец“. Потърсено е органично вписване на сградата в природната среда като е ползвана естествената денивелация на терена. Сградата е разположена под повърхността, като по този начин е запазен непокътнат обликът на мястото.

Историята на Долината на тракийските царе и информация за тракийската култура са предоставени чрез мултимедийни продукти, самостоятелно ползвани от посетителите на интерактивни мултимедийни екрани.

Двете гробници и приемната сграда са свързани посредством пешеходна алея, а целият район е облагороден. Комплексът притежава зона за рекреация и малък паркинг.

Гробниците са били пазени с временни защитни постройки от лошите метеорологични условия, а сега те са заменени с постоянни защитни сгради и скрита хидроизолация над погребалните камери. Монтирани са дата-логери, изградена е електрическа инсталация и осветление, климатизиране на пространството в и около гробница „Хелвеция“, което се изпълнява за първи път в България.

В допълнение на основните дейности, по проекта са изградени и остъклени метални платформи с телескопични крака с цел предотвратяване увреждането на автентичните подови замазки. Успоредно с това са изградени и площадкови комуникации, осигуряващи противопожарната защита и нормалното функциониране на целия комплекс, предвидено е и видеонаблюдение.

Проектът „Консервация, реставрация и социализация на тракийски могили „Хелвеция“ и „Грифони“ се финансира от Европейското икономическо пространство 2009-2014 по Програма „Културно наследство и съвременни изкуства“, Мярка 1 „Реставриране, обновяване и опазване на културното наследство“. Бенефициент е Община Казанлък с партньор по проекта – Исторически музей „Искра“,Казанлък.

Проектът е настойност 2 776 524,49 лв. Работата по него трябва да приключи до 30 април, съобщиха от пресцентъра на община Казанлък.


image0 (9K)