Тецове са заплашени от закриване, изменението на европейски регламент поставя под риск енергийната сигурност в страната

Повече от 120 хиляди загубени работни места и закриване на близо 5 000 мегавата базови мощности в енергетиката, която е част от националната ни сигурност. Поскъпване на тока или режим на електричеството.

Предстои промяна на референтния документ за най-добри налични техники за големи горивни инсталации. Документът разглежда инсталации с входяща мощност над 50 Мегавата. Обхванати са всички видове конвенционални централи, както и индустриални горивни инсталации, използващи конвенционално гориво (въглища, биомаса, торф, течни и газообразни горива, отпадъци).

Очаква се документът да бъде гласуван на 28 април тази година от специална комисия, създадена от страните-членки в рамките на чл. 75 на Директива 2010/75/ЕС относно емисиите от промишлеността (Директивата за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването). Водещо ведомство, представляващо националната позиция при гласуването, е Министерството на околната среда и водите.

Заложените в референтния документ стойности за емисиите на живак, азотни оксиди и серен диоксид от централите, изгарящи въглища, е много трудно да бъдат постигнати и поставят под риск развитието на въгледобива и енергетиката както в страната, така и на европейския континент като цяло.

Приемането на документа би поставило енергийния сектор пред значителни трудности и би застрашило функционирането на част от мощностите. Освен сериозни социално-икономически негативи, свързани със загуба на работни места във въгледобива и свързаните с него индустрии и намаляване на икономическия растеж, това крие риск и за националната сигурност на страната.

По данни на синдикатите прекият ефект от новите мерки ще се изразява в отпадане от електроенергийната система на страната на 3-5 хил. мегавата базови мощности, загуба на около 33 хил. работни места във въгледобива и още над 120 хил. – в свързани индустрии. От промяната ще бъдат засегнати инсталации, които произвеждат повече от 40% от електроенергията в страната.

Срещу страната ни се води процедура за високите нива на замърсяване на въздуха, особено в Гълъбово, и за да не бъдат плащани големи санкции, ще трябва има намаляване на мощности.

От ТЕЦ Марица Изток 2 обявиха, че дружеството е инвестирало в изграждането на съоръжения с екологично предназначение собствени средства в размер над 500 000 000 лв.. Ако има нови критерии за изпусканите във въздуха вредни емисии, тецът няма да може да се справи. За новите норми ще са необходими поне още 400-500 млн. лева, което ще се отрази и върху цената на тока.

За да се предотврати приемането на документа в този вид, е необходима консенсусна позиция на всички ангажирани органи и институции. В подкрепа на това Министерството на енергетиката ще организира на 27 март дискусия по темата, която трябва да съдейства за избистряне и отстояване на национално отговорна позиция в защита на конкурентоспособността на българския и европейския енергиен отрасъл.


image0 (9K)