Теменужка Петкова за цената на парното: Опитват се да опорочат безпрецедентното поевтиняване на газа

Някои среди се опитват да опорочат безпрецедентното поевтиняването на газа с над 40%. Това каза енергийният министър Теменужка Петкова в „Лице в лице“ по бТВ по повод на скандала със скока в цената на топлинната енергия.

По думите й до този резултат се е стигнало заради „комуникационен вакуум“. Преди два дена от държавния енергиен регулатор обявиха, че цената на парното се вдига с 20 на сто. После се поправиха – ще падне, но средно с 14%. Появиха се всякакви спекулации и огромно недоволство.

„Не можа да се обясни какво точно е направил регулаторът, каква е целта на КЕВР, а това доведе до смут в обществеността, а някои хора се опитаха да яхнат тази тема и да обяснят как цената на топлинната енергия расте“, каза Петкова.

Енергийният министър показа справка в ефир, която показва цената на природния газ от август 2019 г. до юли тази година (прогнозно). Тя уточни, че в първата колона е утвърдената цена от КЕВР преди предоговарянето, а във втората – новата цена. В схемата е посочено и реалното намаление в лева и в процентно отношение.

„За март спрямо април – цената на природния газ за българския пазар е с минус 42,78%. Навсякъде има намаление на цената. Това е реалното състояние на цената. Може ли при тези минуси да говорим за скок в цената на топлоенергията? Някои хора се опитват да заблуждават българските граждани“, посочи ресорният министър.

Петкова призова спекулациите по темата да престанат. Тя допълни, че КЕВР не са успели да обяснят какво точно се случва. Тя обясни, че съпоставката на данните е на база на топлинната енергия за май, но тя е без парното.

„КЕВР в своя доклад са направили прогнозна годишна цена на топлинната енергия, която ще важи за следващия регулаторен период. Разликата, която е изведена е като разлика е между цената за май и средната прогнозна цена. От тук дойде цялото объркване. Регулаторът трябваше да каже как е формирал тази цена от 80,1 лв. и тя е доста по-ниска от настоящия регулаторен период – сега е около 93 лв.“, посочи Петкова.

Ресорният министър заяви, че цената на топлинната енергия се изчислява по нова формула, която в себе си включва не само цената на газа и нефта, а и други компоненти. Това е и причината по думите ѝ намалението на газа да е с над 40%, а поевтиняването на парното с – 13%.

„КЕВР определя цената на топлинната енергия. Тук се взимат предвид други различни компоненти освен природния газ. Няма как да очакваме това, което е постигнато като намаление на природния газ автоматично ще се пренесе като намаление на цената на топлинната енергия“, каза още Петкова.

„Първият етап, през който ние ще преминем, за да възстановим тази надзета сума за периода от август 2019 година до 31 март 2020. Първото и най-важно условие, което трябваше да бъде изпълнено е КЕВР да определи новите цени. На база на тези осем ценови решения „Булгаргаз“ направи преизчисление по отношение това какви суми трябва да върне на своите клиенти. Той ще ги върне по банков път. Клиентите на „Булгаргаз“ ще получат реално парите, които им са надзети. Това са топлофикационните дружества, газоразпределителните дружества, бизнесът. Абонатите ще получим своето намаление на цената на природния газ по следния начин – връщайки тези пари на своите клиенти, съответните топлофикационните дружества, газоразпределителните дружества имат съгласно закона 30-дневен срок, за да направят преизчисления и да могат да възстановят тази разлика на совите клиенти“, добави още министърът.

 


image0 (9K)