Скандал с Лиляна Павлова: Притискала Румяна Ченалова да прекрати дело срещу нея

Министърът на регионалното развитие в оставка Лиляна Павлова е искала от бившата съдийка Румяна Ченалова да прекрати търговско дело заради участието й в изборите през 2014 година. Това обяви самата Ченалова.

“Преди парламентарните избори, които бяха спечелени от ГЕРБ и доведоха до втория кабинет на Бойко Борисов, г-жа (Владимира) Янева ме извика в кабинета си в качеството си на председател и ми каза, че г-жа Лиляна Павлова иска да се срещне с мен. За целта срещата беше осъществена със съдебния секретар на г-жа Янева в едно кафе в близост до съда. Лиляна Павлова ме помоли да прекратя търговско дело, образувано по искова молба на старозагорска фирма срещу Министерството на регионално развитие и лично срещу Росен Плевнелиев и Лиляна Павлова в качеството им на бивши министри на регионалното развитие“, обяви Ченалова, цитирана от Mediapool. Запитана за това Лиляна Палова от своя страна признава, че се е срещала с Ченалова за конкретното дело, но отрича инициативата да е била нейна. Тя казва, че е била “поканена в Съдебната палата“.

“Те искаха да прекратя делото още в исковата фаза и да приема, че не е допустима исковата молба срещу министрите. Аз не го прекратих и продължих разглеждането. То много се забави понеже имаше искания за допълнителен срок от министерството, не можехме да връчим призовките и аз не успях да го реша (тя бе отстранена в началото на 2015 г.-б.р.). Но оставих като ответници министерството и министрите. (По делото) Ставаше дума за някакви неплатени суми по обществена поръчка“, обясни Ченалова.

В отговор на въпрос какъв би могъл да е интересът на Лиляна Павлова, Ченалова каза, че интересът й е бил да не е уязвима преди изборите. “Тази уязвимост идваше от бъдещите й планове“, обясни бившата съдийка и допълни, че докато е разглеждала делото е смятала, че министерството трябва да плати на фирмата.

Твърденията на Румяна Ченалова

По времето на срещата Росен Плевнелиев вече беше президент, а Лиляна Павлова бе депутат от ГЕРБ и бивш регионален министър в първия кабинет “Борисов“.

“Към датата на разговора явно (Павлова) се готвеше за участие в изборите. Като тя заяви, че би искала да бъде прекратено това дело, тъй като предстоят избори и не иска това да се разчува. В крайна сметка, нали, би било неблагоприятно за нея подобно развитие. Това дело аз не го прекратих, както по отношение на президента, така и по отношение на Лиляна Павлова. Държа да кажа, че президентът не е търсил контакти, единствено и само Лиляна Павлова“, обясни бившата съдийка.

Ченалова уточни, че сега разкрива всичко това, защото е била лично засегната от фраза, използвана от министър Павлова в интервю пред една национална телевизии. Става дума за фразата “Една жена каза“, с която Павлова отхвърли слухове, витаещи около обществени поръчки за строителство на пътна инфраструктура.

Румяна Ченалова смята, че е недостойно от страна на Павлова да използва точно този изказ на премиера Бойко Борисов, с който той внушаваше неистинността на твърденията на Ченалова за “Яневагейт“. “Смятам, че е недостойно поведение от един човек (Лиляна Павлова), който лично се е ползвал от контактите си в съдебната власт“, каза съдия Ченалова.

“Самата тя, когато дори не е била на власт, е ползвала контактите на Бойко Борисов или на други, за да се облагодетелства от тези контакти във връзки с дела срещу нея. Тя няма право да коментира думите ми и „Яневагейт“ по подобен начин. Не й прави чест и не е достойно, след като знае самата тя в какво е участвала и какво е правила, да се определя като коректор на общественото поведение, като човек, който говори, воден само от политическите си амбиции и амбициите си власт. Нямам нищо лично против нея, просто държа на истината и човек, когато коментира другите трябва да погледне първо себе си и да си спомни той какво е правил. Вероятно има много други неща, за които ние не знаем, но все някой знае и все някога ще излезе наяве“, каза Ченалова.

Отговорът на Лиляна Павлова

“Действително имаше такова дело срещу МРРБ, Росен Плевнелиев и мен, водено от старозагорска компания, по което първоначално съдия беше г-жа Чаналова, после като я отстраниха от съда, делото се пое от друг съдия. Делото беше прекратено през 2015 г. срещу всички страни“, заяви Лиляна Павлова пред Mediapool.

По конкретните твърдения за срещата тя признава, че такава е имало.

“Поканиха ме на среща в Съдебната палата, но пред палатата имаше някакъв протест. Когато отидох, ме посрещнаха г-жа Чаналова и една друга жена, която също не познавах. Г-жа Чаналова ми каза, че е, запозната с делото и каза, че тя счита, че е недопустимо да се води срещу физически лица, когато става дума за спор за плащане на суми между МРРБ и юридическо лице“, коментира Павлова пред Mediapool.

Делото 

Въпросното дело е образувано през януари 2013 г. срещу МРРБ, както и срещу Плевнелиев и Павлова като физически лица. Ищец е строителната компания “Загора“ ЕАД. Казусът наистина не е прекратен от Румяна Ченалова, а от съдия Мария Бойчева, която е поела делото след това.

Причината за прекратяването е отказът на самата фирма от претенциите. В рамките на делото “Загора“ ЕАД е искала от МРРБ и Плевнелиев да заплатят солидарно сумата от 1.562 милиона лева, а от МРРБ и Павлова сумата от 50 000 лева. На 26 октомври миналата година съдът прекратява делото срещу Росен Плевнелиев, Лиляна Павлова и МРРБ заради отказ на фирмата от исковете.

http://BNews.bg


image0 (9K)