Сирене – любимата храна, богата на полезни вещества

То съдържа веществата калций и протеин, както и витамин B12 и цинк.

Диетологът в Academy of Nutrition and Dietetics- Кели Притчет, пояснява, че продуктът има високо съдържание на калории, които лесно могат да се натрупат в организма, пише Puls.bg.

[ad id=“225664″]

 

Мекото, наричано още неузряло или прясно сирене, съдържа по-малко калории, в сравнено с твърдото.

Сиренето има високо съдържание на наситени мазнини, които  повишават холестерола. Всъщност, е един от най-големите източници на наситени мазнини в диетите.

Някои проучвания (подкрепени от датската лаборатория за млечни продукти) показват, че високомаслените сирена не влияят толкова отрицателно върху холестерола, както се очаква въз основа на съдържанието на наситени мазнини. Специалистите нямат точен отговор защо това е така, но предполагат, че е свързано с други хранителни вещества в състава му, които променят усвояването от организма.

Изварата съдържа най-малко количество мазнини – 1,7 гр, Рикотата – 8гр, Моцарелата – 11гр, а Фетата – 15гр. Пармезанът и Чедърът са с най-високо съдържание на мазнини, съответно със 17гр. и 21гр.

[ad id=“263680″]

В случай, че не искаме да повишаваме нивата си на холестерол е по-добре да консумираме по-меки сирена, като моцарела.Твърдите сирена, като Чедър, пък са по-полезни за зъбите. Освен калций и други минерали, които извличаме, консумирането на твърдо сирене генерира слюнка, което помага да се намали киселинността в устата и намалява склонността към образуване на кариеси.

Консумирането на млечни продукти е от жизненоважно значение и за поддържането на костите здрави, тъй като калцият е градивният елемент на костната тъкан. Възрастните – до 50 години се нуждаят от 1000 мг калций дневно. След 51години нуждата от него при жените се покачва на 1 200 мг. Същото количество е необходимо за мъжете след 71 години.

dunavmost.com


image0 (9K)