Лошо. Само 2-3% от заразените с коронавирус са изградили антитела срещу повторно заразяване

Едва 2-3% от заразените с коронавирус са изградили необходимите антитела, за да не пренасят заразата и да не бъдат заразени повторно. Данните са на Световната здравна организация, съобщава news.bg

По тази причина изгледите, че може да се сложи край на пандемията чрез т.нар. „стаден“ имунитет – една от най-спорните стратегии, намаляват значително.

Резултатите станаха ясни след извършване на серологични изследвания и тестове. За разлика от бързите и PCR тестовете, които се използват, за да се търси наличието на вируса, при серологичните тестове това, което се търси, е наличието на антитела срещу патогена в организма. Чрез тях може да се установи какъв процент от населението разполага с имунна защита. Целта е да се разбере дали е възможно да се постигне колективен имунитет.

Вследствие на получените резултати обаче СЗО посочва, че броят на лицата с изградени антитела все още е твърде нисък, тъй като според експертите стратегията за стадния имунитет може да бъде ефективна само ако близо 70% от населението има изградена защита.

По тази причина директорът на СЗО Тедрос Гебрейесус предупреди, че разхлабването на мерките няма да бъде краят на епидемията в нито една страна. Той изтъкна важността от карантината с мотива, че засега това е най-сигурният начин за ограничаване разпространението на вируса и предотвратяване на втора вълна от заразени. Гебрейсиус настоя и за извършване на тестове за диагностика, изолиране и лечение на всички, дали положителна проба за Covid-19.

„Блокадите могат да спомогнат за утихването на епидемията в дадена страна, но не могат да я прекратят сами по себе си. Страните трябва да се уверят, че могат да засекат, тестуват, поставят под карантина и осигурят лечение за всеки случай, както и да проследят всяко контактно лице“, заяви Гебрейсус.


image0 (9K)