Решението на Съда на ЕС за майчинството, стажа и правото на отпуск, няма да важи за България

Решението на Съда на ЕС, според което отпускът за отглеждане на дете не се зачита за трудов стаж и не дава право на платен отпуск след това, не означава, че България трябва да промени своите правила. Това заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по bTV

Решението на Съда на ЕС противоречи на българската конституция, посочиха и синдикатите в България. Работодателските организации обаче настояха платеният отпуск да отпадне.
Социалният министър потвърди, че решението не налага промяна в българското законодателство, което е най-щедрото в ЕС за отпуска за майчинство, съобщава investor.bg . Той обаче отбеляза, че „си струва да се води дебат дали за времето, в което си бил в отпуск, трябва да получиш платен годишен отпуск“. „Този въпрос не може да се реши еднозначно, въпрос на разговори е със социалните партньори, но това е много чувствителен въпрос“, добави Петков.
Относно предложението на бизнес организации отпускът от две години по майчинство да се съкрати заради недостига на работна ръка Бисер Петков каза, че е по-добре това да става с насърчения. Той даде пример с разпоредбата от миналата година, според която майките, върнали се предсрочно на работа, получават половината от обезщетението, което биха получавали, ако останат да гледат децата си вкъщи. По думите му данните на НОИ показват, че има интерес към тази мярка. Предложението на БСП да се увеличат парите за втората година от майчинството според министъра е мярка в обратната посока – на задържане на майките вкъщи.
„Позицията на правителството е, че би трябвало да се насърчават майките да се връщат по-бързо на пазара на труда. Това вече се прави, от 1 юни 2017 г. има възможност, ако се върнеш на работа, да получаваш 50% от обезщетението. Това като мярка работи. Броят на жените, които се връщат на работа предсрочно, се увеличава”, заяви Петков.

И допълни, че ако парите за майчинство през втората година се увеличат, жените няма да бъдат насърчени да се върнат по-рано на работа.


image0 (9K)