Радев за българите в Сърбия: Трябват още усилия!

„Оценяваме високо последните промени в законодателството на Сърбия по отношение на националното ни малцинство. Това каза президентът Румен Радев след среща със сръбския си колега Александър Вучич, който е на официално посещение в България.

[ad id=“225664″]

„Трябват още усилия обаче в тази дейност и този напредък в законодателството на Сърбия да достигне до местно ниво и да имаме местни резултати“. Това каза президентът Румен Радев след среща със сръбския си колега Александър Вучич, който е на официално посещение в България.

Двамата са обсъдили проблемите в регионите с българско население, включващи липсата на достатъчно инвестиции, ниска трудова заетост, недостатъчен достъп до обучение на майчин език, здравни и социални услуги.

„Благодаря на Вучич за усилията, които е полагат за решаване на проблема с медиите на български език в регионите с българско национално малцинство“, каза Радев.

Сръбският президент обеща да се погрижи за българите в Западните покрайнини. След срещата с президента Румен Радев той обяви, че Сърбия е готова да финансира медии на български език в западната ни съседка. Вучич посочи, че ще направи необходимото българското малцинство в Сърбия да се чувства като у дома си.

[ad id=“238430″]

Освен сътрудничеството между двете страни, двамата президенти са обсъдили и присъединяването на Сърбия към Европейския съюз. Според Радев членството на страната до 2025 г. е амбициозна, но напълно постижима цел. Казусът Косово обаче остава сериозно изпитание, заяви сръбският президент.

„България подкрепя усилията на Сърбия, високо цени всички предприети реформи, особено готовността на Сърбия за диалог с всички страни от региона. Важно условие е добросъседството, като важен критерий към всички държави от региона за тяхната европейска перспектива. Обсъдихме колко е важно за постигането на успех в нашите отношения развитието на свързаността – транспортна, енергийна, дигитална“, посочи българският президент.

[ad id=“236993“]

Румен Радев и Александър Вучич определиха завършването на магистралата между Ниш и София и увеличаването на броя и ефикасността на граничните контролно-пропускателни пунктове на общата граница като основни приоритетите във взаимоотношенията между двете страни.

Сред другите приоритети са изграждането на газов интерконектор между двете страни, както и оптимизирането и електрификацията на железопътния транспорт.


image0 (9K)