Москов: На тези, които шестват по студията и казват, че смъртта е неизбежна, аз казвам, че животът е висшата ценност

„Надявам се да се оформи разумен обществен консенсус какво трябва да правим, за да се справим с предизвикателството COVID-19“, заяви пред бТВ бившият министър на здравеопазването д-р Петър Москов.

„В последните дни се загубихме в това да търсим връзките причина-следствие, да оспорваме дали пейките да са облепени или не. Убеден съм, че огромното мнозинство от хората у нас споделят тезата, че животът е висша ценност. Ако всички сме обединени около това, ще преминем през епидемията. На тези, които шестват по студията и казват, че смъртта е неизбежна, аз казвам, че животът е висшата ценност“, заяви д-р Москов.

„Големият дебат в обществото е има ли заплаха, колко голяма е тя и колко строги трябва да са мерките. Заплаха има. Твърди се, че всеки сезон било така, че всеки сезон има грип. Данните обаче сочат, че във всяка една държава, засегната от короновирусната инфекция, има пик с до 50% по-висока смъртност от обикновения грип. Абсолютно доказано е, че смъртността от COVID-19 не може да бъде сравнявана със смъртността от обикновена вирусна инфекция“, подчерта той.

„При бързите тестове вероятността е като жокера 50 на 50. Ако използваме тези тестове масово и търсим реално позитивните, тестът ще бъде с 52,3% прецизност. На ранен етап, преди голяма част от популацията да се е срещнала с вируса, използването на бързи тестове е безполезно, защото не дава достоверни резултати“, коментира д-р Москов.

По думите му взетите мерки от правителството са правилни.

„Какво не направи правителството? Не обяви по грамотен, аргументиран и разбираем за всички начин защо въвежда такива мерки. Доброто управление е да обясниш, да аргументираш, да поставиш ясни цели и да привлечеш хората към преследването им. Доброто управление е навременни мерки и ясен план“, смята той.

Faktor.bg


image0 (9K)