Проф. Пламен Киров: БСП има и друг ход за Истанбулската конвенция – да сезира КС

Поставям се в ролята на министър-председателя, и на ръководителя на парламентарната група на най-голямата политическа партия в парламента – те в момента се чудят как да излязат от тази ситуация с конвенцията, коментира проф. Киров.

[ad id=“263680″]

Юридически дебат в чистата му форма по отношение на Истанбулската конвенция и нейните норми не беше проведен, каза Пламен Киров, бивш конституционен съдия и преподавател по конституционно право. Той определи дебатът около Конвенцията като доста разконцентриран. От правна гледна точка нещата са ясни. Въпросът е как правните изводи ще бъдат поднесени на българското общество и как ще се използват като един смокинов лист на българските политици, за да гласуват и да ратифицират Конвенцията, посочи Киров пред БНР.

[ad id=“218001″]

„Това е много голяма политическа грешка, бих казал политически гаф на две министърки в сегашния кабинет и в момента аз се поставям и в ролята на министър-председателя, и на ръководителя на парламентарната група на най-голямата политическа партия в парламента – те в момента се чудят как да излязат от тази ситуация“, коментира проф. Киров.

Като припомни, че Конвенцията е от 2011 година, а е подписана от българския правосъден министър през 2016-а, Пламен Киров уточни, че не е било необходимо тъкмо на старта на Българското председателство да се занимаваме с въпрос като Истанбулската конвенция, който е могъл да се отложи поне с година

„БСП използва политическия момент и с искането за национален референдум издига нещата на национално ниво“, смята Киров.

[ad id=“218548″]

„Но те имат още един ход, който най-вероятно ще използват – ще се обърнат към Конституционния съд и ще поискат съдът да се произнесе преди ратификацията на Конвенцията дали нейният текст не влиза в противоречие с конституционните норми. За мен това е по-чистият вариант, защото разсъждавам от позицията на правото, а не от позицията на политиката“, анализира професорът.

 

 


image0 (9K)