Пропадането TЕЦ „Марица Изток 2“ продължава

Все по-скъпите парникови емисии и заработилият по-ефективно от началото на 2019 г. нов модел на търговия с ток се отразяват зле на държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“ и на „Националната електрическа компания“ (НЕК). Това сочат финансовите отчети за първото тримесечие на 2019 г. на дружествата от групата на „Българския енергиен холдинг“ (БЕХ), публикувани от Министерството на финансите. Газовият доставчик „Булгаргаз“ започва да намалява миналогодишната си загуба, състоянието на държавните мини „Марица Изток“ се подобрява съществено, а газовият оператор „Булгартрансгаз“ (БТГ) увеличава стабилно печалбата си. „Електроенергийният системен оператор“ (ЕСО) също отчита ръст, макар тройно да намаляват приходите му от клиенти. Всичко това се отразява и на БЕХ, който за периода е намалил с близо 2 млн.лв. печалбата си до малко над 1 млн. лв. Холдингът обаче разчита това да се промени към края на годината, когато идва време за изплащане на дивиденти от дъщерните му дружества, част от които ще реализират по-големи от миналогодишните вноски.

Държавната ТЕЦ е загубена без помощта на БЕХ

ТЕЦ „Марица Изток 2“ продължава да влошава финансовото си състояние. Загубата за периода е 33.671 млн. лв. Преди година отрицателният резултат е бил 19.5 млн. лв., но централата приключи 2018 г. на минус 265 млн. лв. Преди време шефът на БЕХ Петьо Иванов призна, че дружеството е заплашено от несъстоятелност, ако Еврокомисията не разреши увеличение на капитала му с 600 млн. лв. от страна на собственика му, което е вид държавна помощ. ТЕЦ „Марица Изток 2“ признава в сегашния си отчет, че без финансовата подкрепа на БЕХ не би могла да функционира. Компанията майка е обединила и новирала пет дълга на въглищната централа и лихвите по тях за общо за 485 млн. лв. В същото време холдингът е купил през април нови 400 хил тона въглеродни емисии, за да може централата да остане в експлоатация.

Изкарването на повече мощности на борсата за ток е нож с две остриета за държавната централа. Тя хем е продала значително по-малко електроенергия за тримесечието, тъй като при по-ниски цени не може да пласира скъпата си заради въглеродните емисии енергия, но при повишено търсене на ток и вдигане на цените бележи добри постъпления. Така реално е повишила приходите си с 14 на сто в студеното време, когато борсовите цени надхвърлиха 200 лв/МВтч.

Държавните мини имат висящи вземания от ТЕЦ „Марица Изток 2“

Мини „Марица Изток“ приключват тримесечието със счетоводна печалба от 17.251 млн. лв., след като в края на 2018 г. отчетоха нетна печалба от 1.4 млн. лв. Приходите от продажби на въглища са с над 16 процента повече. Дружеството е издължило всички свои заеми към компанията майка БЕХ, но има да връща 47 млн. лв. по заеми от „Сосиете Женерал Експресбанк“, която стана собственост на Банка ДСК. Дружеството има вземания за 129 млн. лв., от които 102 млн. лв. се падат на държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“.

БЕХ влошава показателите си

Самият БЕХ влошава финансовите си показатели. Нетната му печалба за периода е 1.136 млн. лв. спрямо 2.957 млн. лв. година по-рано. Основната причина е в спада на приходите на холдинга от над 300 млн. лв. за същия период на миналата година на малко над 300 хил. лв. сега. Освен това дружеството е вдигнало разходите си, част от които заради наемането на компания, която да представлява БЕХ, „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ в оспорването пред съда на ЕС на наложената от Еврокомисията глоба от над 77 млн. евро за злоупотреби с газов монопол от страна на тези дружества.  Намалението на приходите в холдинга обаче може да се преодолее заради очакваната втора вноска от близо 500 хил. лв. по сделката за продажбата на борсата за ток през миналата година на Българската фондова борса. Също така БЕХ очаква постъпления от дивидентите за управлението на своите дъщерни дружества, а доколкото част от тях подобряват състоянието си, могат да се очаква повече приходи от тях, които пък да компенсират загубите на останалите предприятия от групата.


image0 (9K)