Пет признака на дълголетието

Учените са установили, че гените, отговарящи за метаболизма на желязото, са свързани с продължителността на живота. Открити са и части от генома, които прибавят няколко години към живота на човека. Високото ниво на желязо в кръвта съкращава живота, твърдят британски и германски учени. А ако наличието на този микроелемент в организма остане в норма, възрастовите изменения се забавят.

Известно е, че желязото влияе на способността на организма да се бори с инфекциите. При хора, болни от Паркинсон или с чернодробни проблеми, е регистрирано прекалено високо или много ниско количество желязо. Затова учените смятат, че метаболизмът на желязото е важен фактор за дълголетие и здраве в преклонна възраст.

Изследванията показват, че дълголетието също е генетично обосновано. Учените открили 12 части от генома, чиито комбинации са свързани пряко с продължителността на живота. В основната си част става въпрос за области, формиращи предразположеност към сериозни заболявания като диабет и сърдечно-съдови проблеми и злокачествени тумори. Ефектът от различните генни комбинации се променят с възрастта, като е установено, че един вид са опасни за младите хора, а други – едва след 60-70-годишна възраст.

Продължителността на живота зависи също от пола. Доказано е, че женските екземпляри сред бозайниците живеят средно по-дълго от мъжките. Изследванията установили, че в яйчниците се съдържат хормони и сигнални молекули, които способстват продължителността на живота и забавят стареенето. Представителите на силния пол са по-уязвими заради тестостерона, който може да наруши работата на имунната система, докато естрогенът има противовъзпалителен ефект.

Разбира се, на продължителността на живота се отразява и мирогледа на всеки индивид. Според направените проучвания, хора, които са по-оптимистично настроени, живеят 11-15 % по-дълго от останалите. Това се обяснява с факта, че хора, които намират повече повод за радост, страдат по-рядко от сърдечно-съдови и белодробни болести. Освен това те са по-склонни да водят здравословен начин на живот. Оптимистите реагират по-слабо на трудните ситуации, пред които са изправени и по-бързо се възстановяват от стреса.

Учените смятат, че важен фактор за продължителността на живота е нивото на образованост и по-точно генетичната предразположеност към него. След серия експерименти те са установили, че колкото е по-силно влечението на човек към знания, толкова по-дълго живее.

Публикувано със съгласието на Faktor.bg


image0 (9K)