Патриотите обсъждат кой може да поеме поста вицепремиер, овакантен от Симеонов

Приемникът на Валери Симеонов трябва да бъде посочен от НФСБ, смята Красимир Каракачанов

Патриотите вече обсъждат кой може да поеме поста на вицепремиер след оставката на Валери Симеонов. Това стана ясно след изявления на техни представители.

Новият вицепремиер трябва да бъде посочен от НФСБ. каза днес в интервю за бТВ Красимир Каракачанов, вицепремиер, министър на отбраната и лидер на ВМРО. Той се аргументира с факта, че всяка от трите партии в малката коалиция (ВМРО, НФСБ и „Атака”) има свой представител в изпълнителната власт – „Атака” има министър – Емил Караниколов.
На въпроса дали за поста ще бъде предложен депутата от Обединените патриот Борис Ячев той отговори, че има два варианта – да е от депутати на НФСБ, или да е личност извън политиката.

Във ВМРО не е обсъждана на този етап евентуална нова кандидатура за вицепремиер на мястото на подалия оставка Валери Симеонов, коментира пък в събота в Пловдив евродепутатът Ангел Джамбазки, цитиран от БНР.

“Първо трябва да проведат своите разговори в Национален фронт “Спасение за България“. После те трябва да бъдат обсъдени в коалиция “Обединени патриоти“, след това трябва да бъдат обсъдени в Коалиционния съвет – такъв е редът. Не мога да дам предложение, а честно казано, не сме обсъждали. Ние днес се събираме във ВМРО, за да обсъдим ситуацията, когато са готови колегите от НФСБ, ще го поставят на въпрос и ще бъде обсъждано и това. Той се мотивира, аз едва ли мога да добавя нещо повече от неговите лични мотиви. Решението му е да не фокусира общественото недоволство върху управлението и да не нанася щети върху управлението“, коментира Джамбазки.

По информация на БНР в коалицията „Обединени патриоти“ вече се обсъжда кой може да поеме поста вицепремиер, след оставката на Валери Симеонов.

Засега дискутираните варианти са на хора, които са извън парламентарната група на патриотите.

„Логично е това да е човек от НФСБ“, коментира за БНР Юлиан Ангелов от ВМРО, който е и секретар на парламентарната група на Обединените патриоти. „Предполагам, че колегите от НФСБ ще предложат кандидат за този пост и след като го обсъдим, ще вземем нашето решение от трите партии за номинация на подобна кандидатура. Надявам се, че когато господин Симеонов се върне в Народното събрание, ще допринесе за по-добрата работа на парламентарната ни група“, посочи Ангелов.

Лидерът на „Атака” Волен Сидеров обяви, че ще предложи на мястото на подалия оставка Валери Симеонов да не бъде избиран нов вицепремиер. Сидеров съобщи, че оттеглянето на Симеонов не е било съгласувано с коалиционните партньори, а оставката е закъсняла.

„Защо трябваше да мине един месец и нещо? Защо трябваше да се вдигне цялата тази вълна от протести? Защо трябваше да се повтори старата българска приказка за стоте тояги, солта и жълтиците накрая, за да се стигне пак до тази оставка, която вече е закъсняла, която вече е на фона на едно натрупано възмущение от това заинатяване, защото това беше стоене на инат на власт. Аз не знам сега в момента дали щетите са така лесно поправими, които Симеонов нанесе със своето оставане на инат на власт толкова дълго време“, анализира Симеонов.

От своя страна лидерът на партия „Воля” Веселин Марешки заяви, че освен вицепремиерът Симеонов, оставка трябва да подаде и Красимир Каракачанов и те ще продължат да настояват за това: „Оставката на Валери Симеонов приемаме като спечелване на справедливите искания на целия български народ за справедливост и показва, че в България има само един човек, който все още може да се противопоставя на тези справедливи искания и да не следва волята на българския народ и това е Красимир Каракачанов. Надяваме се, че след тази и следващата оставка – на Красимир Каракачанов, положението в България ще се нормализира”.

Като закъсняла определиха оставката на вицепремиера Валери Симеонов депутатите от „БСП за България“ Весела Лечева и Дора Янкова. Във Велико Търново, където се провежда семинар на жените-социалистки от Северна България, те коментираха, че гражданското напрежение няма да спре.

„Събра се огромно напрежение и то породено от политика на инат от страна на вицепремиера, събра се много гняв. Ще продължават протестите, породени от най-големия проблем пред българските граждани – бедността“, коментира Лечева.

Според Дора Янкова оставката няма да постигне целта си за намаляване на напрежението: „Направиха се много глупости в подготовката на бюджета. Не можеш върху най-бедната група да стовариш най-много тежести и паралелно с това да се хвалиш – ние вдигнахме 5,7 % пенсиите, 10 % заплатите, а инфлацията си е инфлация, тя „яде“.

Лечева e категорична, че БСП не е инспирирала гражданските протести. По думите на двете депутатки политиката на управляващите е възбудила страхове у хората, които намериха изражение в протестите.

Оттеглянето от правителството на вицепремиера и лидер на НФСБ Валери Симеонов не е изненада, заяви в събота пред бТВ лидерът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. Според него оставката на Симеонов ще заздрави конструкцията на управляващата коалиция.

„Смятам, че този акт действително ще успокои обстановката и ще можем действително да се върнем към по-нормалната среда за работа, защото, когато има напрежение, не е толкова продуктивна и законодателната, и изпълнителната власт. Правителството излиза по-работоспособно, защото при всички положения всеки един скандал, всяко едно напрежение, което се създава, винаги има допълнителни отражения както към управленската мощ, така също и към парламентарното мнозинство”, категоричен бе вторият човек в ГЕРБ.

Следващите дни от НФСБ ще предложат в рамките на „Обединени патриоти” вариант за вицепремиер. Цветанов уточни, че след като в малката коалиция се обединят около конкретно име, то ще бъде обсъдено и с ГЕРБ.

Източник: БНР


image0 (9K)