Откриха у нас първия в света златен кръст реликварий с частица от Христовото разпятие

Първият в света златен кръст реликварий с частица от Христовото разпятие откри археологът проф. Константин Тотев на крепостта „Трапезица“ във Велико Търново.

Реликвата е изцяло запазена и е намерена в хоросанова камера зад олтарния стълб в новооткритата църква №23. Находката е с тегло 75 г и се отличава с ювелирна изработка. Това е единственият кръст енколпион от чисто злато, намиран досега не само у нас, но и в света, твърдят археолозите, съобщава 24chasa.bg Ако чукнете на активния линк, ще можете да прочетете цялата информация, както и да видите снимките на откритията, направени от 24 часа.
„Основната част от тези кръстове са изработени от бронз. На пръсти се броят екземплярите, изпълнени от сребро и злато, съхранявани в световните музеи. На този фон находката от
Трапезица е от изключително значение, тъй като кръстът е златен и от тази група досега не е известен друг подобен екземпляр“, обясни проф. Тотев от великотърновския филиал на Националния археологически институт с музей при БАН.
Кръстът е датиран от втората половина на 12-и век, изработен във Византия, с височина 11 см, която включва и ухото за провесване, широчината му е 5,5 см. Съставен е от две части, които се затварят и образуват куха кутийка, в която стои част от св. Кръст.
„Засега не сме мислили за отварянето на реликвата, тъй като това е свързано с консервацията и реставрацията“, казва археологът.
В горния край кръстът отново чрез шарнир е снабден с масивна художествено оформена халка за провесване на верижка и носене пред гърдите. „В случая тя е изработена от масивно злато, оформена е като многостенно тяло и е украсена с ниело техника.
На трите видими страни на ухото в ромбовидни полета са представени три различни по форма гравирани разцъфнали кръстове, запълнени с ниело / живачна смес, която при
определена температура става изключително устойчива/“, обяснява проф. Тотев.
Разпятието е украсено двустранно с релефни изображения. „От едната страна в средата е представено Разпятие Христово, а в медальоните в края на раменете са поместени допоясни
светци. От другата страна има релефно изображение на Богородица Оранта в цял ръст с ръце пред гърдите, обърнати с дланите напред“, разясни археологът.
Проф. Тотев разказа, че кръстовете енколпиони водят началото си Мала Азия, а най-голямо производство и разпространение имат във Византия в периода IX-XI в.


image0 (9K)