Обредна трапеза и традиции на Голяма Богородица

Обредна трапеза: жито, царевица, тиганици, варена тиква, прясна пита, каша от пиле, грозде, диня. Разрешава се риба.

[ad id=“225664″]

Успение на Пресвета Богородица, Успение Богородично, Голяма чьорква ­ в народния календар на този ден се почита св. Богородица като покровителка на майчинството и жените, защитница на семейното огнище. Раздават се, предварително осветени в църква, от първите плодове за сезона ­ грозде, дини, както и обредни хлябове за здраве и за Бог да прости умрелите. За здраве се колят курбани и се правят сборове, обикновено, където св. Богородица е патрон на местната църква. В Търновско се месят и раздават кравайчета за здраве на воловете, както на ВЛАСОВДЕН на други места.

В християнската религия празникът е свързан със смъртта на Божията майка ­ на 64- год. възраст Богородица се моли в Елеонската планина, когато се явява архангел Гавраил с палмова клонка в ръка и възвестява, че след 3 дни духът ще се пресели в царството небесно. Преди да умре, тя пожелава да види още веднъж всички апостоли, след което ангелите идват да приберат душата . Погребана е в пещера до Гетсиманската градина, която на третия ден от смъртта остава празна, тъй като светицата възкръсва.

Счита се, че празникът „Успение на Пресветата Богородица“ е установен от Апостолите. Разказите за чудесното възнасяне в плът на Божията Майка на небето се отнасят към IV век; за него споменават блаж. Августин и Йероним, а Иерусалимският патриарх Ювеналий (420-458) утвърждава пред император Маркиан достоверността на тези разкази. Денят на празнуване на успение е установен от император Маврикий (592-602). Блажената кончина на Света Богородица е прославена в каноните на св. Козма Майумски и св. Йоан Дамаскин.

[ad id=“263680″]

От далечни времена празникът се предшества от пост, който съединява в себе си два древни поста: някога едни християни са постили преди празника Преображение Господне, а други – преди Успение на Пресветата Богородица. Константинополският събор, свикан през XII век, по времето на патриарх Лука, определя, всички християни да спазват Успенски пост – от първи до петнадесети август. Празникът продължава девет дни; неговото отдаяние се извършва на 23 август.


image0 (9K)