На „Позитано“20: Опозицията на Нинова не гъкна. Уставът остава същият

„Предизвикахте ме с тези заглавия от сутринта, страховити – „преврат“, „кървав пленум“, „вземат главата на Нинова“. Та си викам, чакай да ме видите, цяла съм, с глава“, пошегува се лидерката на БСП на влизане в централата на „Позитано“ 20 за днешния пленум.

По повод упрека, че решава еднолично, соцлидерката коментира: „Всеки е свободен да изразява позиция, оценка и мнение в БСП, всички са тук, да заповядат, вратата е отворена. Каквото реши мнозинството, по-голяма демокрация от това! Също толкова демократично Националният съвет реши конгресът да бъде през януари, моето мнение беше обратното“, посочи тя.

Националният съвет на БСП гласува декларация в защита на петима червени депутати – Елена Йончева, Георги Михайлов, Крум Зарков, Георги Свиленски и Христо Проданов. Документът ще е обръщение към институциите и българските граждани.

На първите двама тази седмица главният прокурор Сотир Цацаров поиска и получи имунитетите, за да започне наказателно производство срещу тях – Йончева е обвинена в изпиране на пари от КТБ, а Михайлов – в умишлена безстопанственост и сключване на неизгодни договори, по времето когато е директор на Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания – София.

Публикуваме пълния текст на декларацията:

ДЕКЛАРЦИЯ
на НС на БСП

За: Опазване на конституционния ред и правата на гражданите

НС на БСП се обръща към институциите и гражданите на републиката с настояване да проявят активност за опазването на основните граждански и човешки права, залегнали в българската Конституция.

Опитите за ограничаването на правата на опозиционните народни представители започват да придобиват системен характер, изразяващ се в действия на парламентарното мнозинство, основани изцяло върху политическата целесъобразност, без да се съобразяват с основният закон на държавата.

Заявеното намерение от корпоративни организации за препятстване на дейността на народни представители се намира в разрез с основни принципи на конституционно установения ред, каквито са свободата на убеждение и неговото изразяване, както и свободния мандат на парламентаристите.

Посегателството, както и заплахите за ограничаване на свободата на народни представители и тяхната дейност от страна на граждани и други организации е пряко нарушение на Конституцията. Отправянето на заплахи за препятстване на дейността им в официален документ на Строителната камара представлява заплаха срещу конституционния ред в държавата и поставя под съмнение свободното упражняване на човешките и граждански права.

В декларацията на Камарата бяха заплашени народните представители Елена Йончева, Георги Свиленски, Крум Зарков и Христо Проданов заради изказани от тях мнения и предприети действия. НС и ПГ на „БСП за България“ ясно заявяват своята подкрепа за колегите си, като разширява подкрепата на искането им с подписите на цялата парламентарна група.

В нарушение на Правилника на Народното събрание от пленарна зала беше отстранен Председателят на ПГ на „БСП за България“, заради изказано мнение от трибуната. Отстраняването на зам.-председател на Народното събрание на опозицията, заради изказване на мнение представлява нарушение на основни граждански права, провъзгласени от Конституцията на България и от поредица международноправни документи. Автономията на Народното събрание, като върховен орган изразител на властта на суверена, не може да служи за основание на мнозинството да ограничава правата на народните представители от опозицията ,в разрез с установените от закона норми, включително Правилника на Народното събрание.

Обръщаме се към съдебната власт да използва всички дадени й от Конституцията правомощия да защити конституционния ред и парламентарната република. Снемането на имунитет на народен представител не бива да се превръща в обикновена стандартна процедура, която дава възможност за всеки формален повод народните представители да бъдат подлагани на натиск с прикрити, но и доста прозрачни политически намерения.

В българския парламент свободата на словото на един народен представител е най-голямото негово право, основно средство за защита правата на всички граждани на нашето общество. Имунитетът за изказаните от него мнения и за гласуванията му в Народното събрание е необходимо условие за защита на правата на всички граждани.

Опитите на ръководството на Народното събрание да въздейства върху решенията на опозиционните народни представители с административни мерки, често пъти нарушавайки правилника на Народното събрание, подкопават принципа за върховенство на правото.

Политическата власт на мнозинството не означава налагане на политически и идеологически диктат, в разрез с принципите на свободата на съвестта и политическия плурализъм. Налагането на волята на временно парламентарно мнозинство върху опозицията със средствата на принуда, публична дискредитация и заплахи може да има за резултат поставянето на България в групата на несвободните държави, тенденция която за съжаление се наблюдава от години в нашия политически живот.

В публично изявление, председателят на най-голямата парламентарна група, постави под съмнение демократичния характер на служебния кабинет и ролята на президента при неговото съставяне. Изказаното мнение има антиконституционен характер, доколкото прерогативите на президента са ясно записани в Конституцията.

За съжаление, в условията на повишено внимание към България от страна на европейските институции по повод основни права и свободи, сегашните действия на парламентарното мнозинство, а също така на подкрепящи го обществени организации, зад които стоят ясно заявени частни интереси, ще бъдат разбрани бързо и оценени от тях.

НС на БСП ще запознае с текста на Декларацията Европейския комисия и Съвета на Европа. Правителството носи пълна отговорност за авторитета на България в международната общност и за съхраняването на конституционния ред в държавата.

Опозицията на Нинова остана безмълвна на пленума. Никой не предложи промяна на устава. Това бе една от основните разделителни линии между ръководството на партията и застъпниците на старата позиция лидерът на БСП да се избира от конгрес, а не пряко от нейните членове, както настоява Нинова.

В крайна сметка очакванията за „кървав“ пленум на БСП, каквито сигнали даваха противниците на лидера Корнелия Нинова, не се сбъднаха.

Революционната промяна в устава бе наложена на 5 февруари 2017 г. по идея на Корнелия Нинова. На заседание на 49-ия конгрес на БСП промяната, предвиждаща председателят да се избира пряко от цялата партия, бе подкрепена от 493 от делегатите. Против бяха 86 души, 37 се въздържаха.

Тази позиция и сега се споделя от огромната част от партийните членове, които искат да имат реален глас при избирането на председателя на партията.

По време на заседанието, което продължава и в момента на „Позитано“ 20, Корнелия Нинова няколко пъти е призовала членовете на пленума да дадат предложение за допълнителни точки в дневния ред. Никой не станал. Седят в залата и мълчат, разказа участник в заседанието.

Вероятно определилите се като опозиционери на Нинова са усетили настроенията в партията и не са рискували да получат негативно отношение с предложението си.

За всички в БСП е ясно, че към този момент Корнелия Нинова има 85% от доверието на партийните членове. И няма алтернатива като председател на партията. А тя е твърдо решена да отстоява революционната поправка и да не допусне връщане назад.

Не е минало и предложението на т.нар. вътрешна опозиция точката за в. „Дума“ да бъде първа на заседанието на пленума. Първо е приета декларацията срещу АПИ, при това с бурни ръкопляскания. След това се дебатира алтернативния бюджет на БСП.

Червеният пленум трябва да одобри правила за номиниране на кандидат-депутатите за Европейския парламент от БСП. Очаква се критериите, на които трябва да отговаря червената листа, да бъдат приемственост, лоялност към политиката на партията, баланс – както по пол, така и по възраст.

Веднага след конгреса през януари ще започнат и общинските конференции на БСП, на които ще бъдат издигани конкретните кандидатури.

На пленума имена на кандидатури за евродепутати няма да бъдат обсъждани. Така отпада още една тема за раздори, а именно кой да води евролистата на БСП. Предложенията трябва да дойдат първо от партийните организации по места, а след това, чак през пролетта, НС ще решава окончателно състава на листата.

Очаква се дискусията за съдбата на вестник „Дума“ и главния му редактор. Според запознати предложението на партийното ръководство е да започне процедура по избор на нов главен редактор. Идеята е след вътрешнопартийно обсъждане, главният редактор на „Дума“ да бъде одобрен от Националния съвет.

Хората на Нинова имат мнозинство на пленума днес и предложенията на опозицията не се приемат, защото са в малцинство.

Националният съвет на БСП реши за датата и дневния ред на Конгреса. Точка за промени в Устава няма да има, съобщиха от пресцентъра на партията.

Националният съвет е приел предложението на Изпълнителното бюро на партията за провеждане на конгрес на 26 януари 2019 г., в зала 3 на НДК.

Одобреният дневен ред е:

1. България и Европа днес. Визия за утрешния ден. Задачите на БСП – политически доклад на председателя на НС на БСП.

2. Обсъждане и проемане на проекта „Визия за България“.

3. Отчет за дейността на членовете на Европейския парламент, избрани с листата на Коалиция за България, през мандат 2014 – 2019 г.

4. Приемане на предизборна платформа за участието на БСП в изборите за Европейски парламент през 2019 г.


image0 (9K)