Мария Габриел и Папа Франциск отправиха послание за защитата на децата в дигиталния свят

Мария Габриел и Папа Франциск отправиха послание за повече единство и действия за защитата на децата в дигиталния свят

Българският еврокомисар за цифровата икономика и общество Мария Габриел е сред водещите участници във Вселенската конференция във Ватикана „Запазване на достойнството на децата в дигиталния свят: от концепция към действие“ по покана на Папската академия на науките. Конференцията се провежда с покровителството на Негово Светейшество Папа Франциск, Негово Превъзходителство Имам ел-Тайеб и Негово Височество престолонаследника на Абу Даби Шейх Мохамед Бин Зайед. Участват представители на правителството на Обединените арабски емирства, Алиансът за достойнство на децата, религиозни лидери, експерти, учени, политици и лидери на технологичната индустрия.

Официалните лица бяха приети на аудиенция при Папа Франциск, на която той призова за обединени усилия за по-ефективно справяне със защитата на достойнството на децата в дигиталния свят. Папата насърчи сътрудничеството на всички: експерти в областта на науката и технологиите, предприемачи, законодатели, политици, педагози, религиозни и морални лидери.

Защитата на децата беше водещата тема на срещата на Мария Габриел с Папа Франциск и през април тази година. След днешната аудиенция българският еврокомисар коментира, че с папата споделят виждането за все по-голямата важност децата да бъдат защитавани онлайн така, както офлайн. „Децата вече ежедневно използват технологии, за да общуват, да изразят творчеството си, да споделят мнение, да играят. Дигиталният свят им предоставя достъп до безкрайни образователни, културни, социални възможности. Но днес сме във Ватикана за тази среща, защото знаем, че интернет има и тъмна страна. Децата са изправени пред ситуации онлайн, които трудно споделят и обсъждат. Това може да повлияе на чувството им за достойнство и самоуважение, тяхната идентичност. През последните години броят на онлайн материалите, свързани със злоупотреба и насилие с деца, нарасна неимоверно. Затова са наложителни навременни и конкретни действия, а не декларации. Радвам се, че с Папа Франциск имаме споделено виждане за необходимостта да бъдем по-бързи в действията. Само така ще можем да изпреварим онези, които искат да злоупотребяват с децата“, заяви Мария Габриел.

Тя сподели няколко добри практики на Европейската комисия в последните две години. Кампанията за по-безопасен интернет SaferInternet4EU, която комисарят стартира през 2018 г., вече достигна до 30 милиона европейци и предостави над 1800 нови ресурси по теми като безопасността в интернет, медийната грамотност, киберхигиената. Тази година беше създадена и експертна група, така че всички държави членки да се срещат и разискват общи решения. Миналата година бяха засилени и правните разпоредби, според които държавите трябва да се погрижат за бързото отстраняване на съдържащо насилие над деца онлайн съдържание. Мрежата INHOPE вече е с 46 горещи линии в 41 държави на всички континенти, които се подкрепят финансово от ЕС.

„Трябва да засилим сътрудничеството между международните, регионалните и местните действащи лица. Събития като Вселенската конференция са много важни за споделяне на мнения и опит. Нужно е да се възползваме в по-голяма степен от потенциала на технологиите за противодействие на злоупотребата онлайн с децата. Изкуственият интелект може много да допринесе в идентифицирането на материалите с насилие над деца и засичането на извършителите. Отговорността на платформите също е много важна – те следва да отдават приоритет на закрилата на децата, когато разработват своите бизнес модели. Посланието днес е, че нашата роля и дълг е да се грижим за настояще и бъдеще, в което най-уязвимите – децата, са защитени онлайн, независимо от тяхната раса, убеждения, пол, възраст или икономически статус“, коментира още българският еврокомисар Мария Габриел.


image0 (9K)