Косово спечели исторически първи медал на Олимпиада

Майлинда Келменди донесе първо отличие за Косово при дебюта на страната на Олимпийските игри.

Европейската шампионка спечели титлата по джудо в категория до 52 килограма на Игрите в Рио де Жанейро след победа на финала с „шидо“ над 21-годишната италианка Одете Джуфрида.

Рио се превръща в любимо място за 25-годишната Келменди, тъй като през 2013 година тя спечели и първата от двете си световни титли в категорията.

Бронзови отличия заслужиха действащата световна шампионка от Астана 2015 Мизато Накамура (Япония) и европейската шампионка от Будапеща 2013 Наталия Кузютина (Русия).

Трикратната световна шампионка Накамура надделя в мача за отличието над представителката на домакините с „юко“ в продължението, след като в редовните 5 минути двете получиха по едно предупреждение „шидо“, но не можаха да реализират успешна атака.

Така японката отново остана с бронз на Олимпиада след Пекин 2008.
Кузюткина пък спечели първото си олимпийско отличие след успех с чиста победа „ипон“ в 2:37 минута на мача срещу китайката Инан Ма.