Кога Виенската къща в Русе ще възвърне стария си блясък?

Историята понякога е бреме, вместо повод за гордост.

Една от първите европейски къщи в България от години тъне в разруха на брега на река Дунав. Засега няма яснота кога известната като Виенската къща в Русе ще възвърне стария си блясък, съобщава БНТ Русе.

[ad id=“225664″]

Виенската къща се намира в края на булевард „Придунавски“ в Русе. Тя е построена през 1885 г. за френския предприемач Андре Тюрио, който кани италиански художници да изографисат със стенописи интериора. През 1902 г. я продава на един от най-известните възрожденци и спомоществователи на освободителното движение Иван Стоянов, който заради това, че е търгувал с каменна сол, получава и прозвището Соларя.

Мариана Димитрова, уредник в отдел „Нова и най-нова история“ при Регионален исторически музей – Русе: „Като бивш търговец на каменна сол, той е направил маса и столове от блокове каменна сол, на които гостите му са играли покер.“

[ad id=“255238″]

След реституцията наследниците на Соларя продават Виенската къща на „Свободна зона – Русе“. След това собствеността отново се сменя. Сградата обаче започва да се руши, като преди 10 години рухва оградата ѝ. Община Русе е издирила собствениците на имота, за да го ремонтират.

арх. Живка Бучуковска, главен архитект на община Русе: „Има съответните процедури. Не мога да кажа кога обаче в техния график влиза изцяло да се осъществят инвестиционните намерения на собствениците на сградата.“

За сметка на това вече са приключили процедурите между министерството на културата и местната община за необходимото укрепване и реконструкция на бившия хотел „Севастопол“ на ул. „Славянска“ в града. Емблематичната сграда паметник на културата също е била в миналото собственост на Иван Стоянов-Соларя. Двойно убийство на охранител и приятелката му през май 1999 г. затваря сградата и тя започва да се руши.

арх. Живка Бучуковска, главен архитект на община Русе: „Конструкцията в момента е безкрайно компрометирана и ще бъде наново направено укрепването на сградата и фасадите, които всъщност са най-ценното нещо в сградата, ще бъдат запазени с помощта на различни строителни способи.“

Ремонтът ще се извършва паралелно с облагородяването на улица „Славянска“, работата по която започна преди месец.
Източник:dunavmost.com


image0 (9K)