Как сърцатите учители на НУ „Димитър Благоев“ замениха класните стаи с виртуални

На 13 март 2020 година нашият свят се промени. Промени се животът за нашите семейства, приятели, колеги. Промени се за нашите ученици и техните семейства.  Дали бяхме подготвени? Повечето от нас не бяха. Но приемаме това, което животът ни поднася и се стремим да се справим по възможно най-добрия начин.

Така коментират преподавателите и ръководството на Начално училище „Димитър Благоев“ в Стара Загора трудната ситуация за цялата ни страна заради извънредното положение, наложено срещу разпространението на заразата от COVID-19.

Акарджанското училище – “Оксфорд на Южна България”, днешно “Димитър Благоев”

         На 16 март 2020 година  трябваше да заменим нашите красиви, уютни класни стаи с виртуални. Да заменим реалната учебна среда с тази в интернет. Притеснение имаше, но време нямаше. Трябваше да се работи бързо и водени от отговорността към нашите ученици, да  направим най-добрите избори, които да доведат до оптималното функциониране на новата онлайн учебна среда, разказват сърцатите учители.

         Под ръководството на г-жа Жана Минчева – директор на НУ „Димитър Благоев“, бързо се  създава организация. Всички приемат предизвикателството  като възможност  за пореден път да докажат своя професионализъм, желание за работа и чувство на отговорност.

         За обучение в такава среда се спират на няколко платформи, ръководени от идеята то да се доближат максимално до реалното обучение „на живо” в училище.

  • Zoom – Не изисква регистрация от всички потребители. Има възможности и за ползване на безплатен профил с минимални ограничения; дава възможност за видеовръзка с до 100 човека; уроците могат да бъдат записвани и гледани от децата, ако не са присъствали в урока; екранът може да се споделя, така че да се вижда от всички, когато се показват презентации или онагледяване на учебния материал;
  • Discord – виртуална класна стая за комуникация с текст, изображения, видео и аудио;
  • Google Classroom:виртуалната класна стая на Гугъл. Това е услуга, която предоставя споделено пространство на учители, ученици и родители за обмен на файлове, важни съобщения, информация и др.

Освен това преподавателите използват уроци от Уча се, Академико, Енвижън, БГ учебник, „Живи листи“ от Liveworksheets.

Какво споделят за иновативния процес на обучение класните ръководители и как децата приемат новата комуникация с учителите си, разказват преподавателите в Началното училище:

Радостина Стоянова, класен ръководител на I“а“ клас: „Имам прекрасни ученици, които дават всичко от себе си за да се справят отлично с поставените задачи, а много от тях всекидневно работят допълнително по собствени проекти, „за да зарадват госпожата“. Благодаря и на всички родители за разбирането, подкрепата и доверието!“

Даниела Пенчева, класен ръководител на I“б“ клас:

„Децата повече се радват от срещите ни в Zoom. Tам осъществяваме видео контакт, обяснявам новите знания като споделям на екран упражненията от електронните учебници. Играем различни  игри. В „междучасието“ свободно общуват помежду си и много се радват. В часовете заедно пишат. Проверяваме устно написаното , а после го изпращат в  Google Classroom.“

НУ “Димитър Благоев” прие предизвикателството: Първи в Стара Загора малчуганите ще произнесат “Клетва на първокласника”!

Анелия Андреева, учител ЦОУД   I“б“ клас:

„Въпреки, че моите ученици са мънички, мога да кажа, че им е интересно, учат се на дигиталните устройства бързо, организират се и учебният процес минава чудесно. В ЦОУД 1„б“ клас имаме виртуална класна стая в Classroom, както и осъществяваме онлайн връзка в реално време, чрез Zoom. Тъй като имам щастието да работя в иновативно училище, с лекота провеждам и часа „С фолклора в сърцето“. Чрез клипове учениците виждат нагледно стъпките на изучавания танц, заснемат видео и ми го изпращат. Така не губим и от тези часове. Оказва се, че им е много интересен. Щастлива съм, че бях предизвикана, защото виртуалното училище е нещо ново, различно, успешно!“

Пенка Кирилова, класен ръководител на II“б“ клас:

„Аз и моите ученици работим всички заедно във виртуална класна стая. Чувстват се прекрасно. Дискутираме, ползваме интерактивните електронни учебници и тетрадки. Децата са спокойни и уверени, че усвояват нови знания. Интересно и забавно е за тях. Усвояват  успешно учебния  материал.

   Моите ученици очакват всеки урок с нетърпение, както и аз!“

Татяна Колева, класен ръководител на III“а“ клас:

„Нашият 3„а” клас е паралелка с Иновативен учебен час „Активно учене за света около нас”. Дистанционното обучение ни даде възможност именно „активно” да учим. Децата работят по зададени от мен проекти, за които търсят, събират и обработват най-различна информация – текст, снимки, видеоклипове – по зададената тема. Готовите проекти под формата на постери и презентации, те споделят в Google classroom.

След повече от седмица на Дистанционно обучение, смело мога да заявя, че съм направила правилния избор и за двете образователни платформи! Децата са истински заинтригувани от този начин на учене. За тях това е нещо ново, интересно, увлекателно. Разбраха, че интернет не е място само за игра, а място и за събиране на знания.“

Галя Георгиева, класен ръководител на III“б“ клас:

„За кратко време учениците свикнаха да работят онлайн. Имаме непрекъсната връзка. Виждат темите, поставените задачи и допълнителните ресурси, които споделям. Осъществяваме обратна връзка, като те споделят в платформата резултатите от поставените задания. Интересът и желанието за учене е все така голям и в новата среда. Децата се отнасят съзнателно и отговорно към поставените задачи. Радваме се и на пълната подкрепа и одобрение на нашата работа от страна на родителите, с които също имам непрекъснат контакт.“

Таня Иванова, учител ЦОУД  III клас:

„Децата подходиха към новата форма на обучение като към игра. Беше им забавно и различно, но осъзнаха, че трябва да се отнасят сериозно към задълженията си и полагаха усилия да усвоят материала. В следобедните часове обобщаваме изученото, упражняваме четенето, изработваме най-различни неща от подръчни материали и играем игри, в които се включват и родители. Чрез дистанционното обучение се въведоха по-забавни методи на учене с графични изображения и развлекателни клипове с образователен характер.“

Цветана Горчева, класен ръководител на IV “а“ клас:

„В тази непредвидена и трудна за всички ситуация, успяхме да обединим всички усилията си: учител, родители и ученици и в много кратък срок да продължим обучението на моите четвъртокласници във виртуална класна стая. Никога не съм мислела, че ще имам такова предизвикателство в края на трудовия си стаж, но го приех спокойно и продължих работата си като използвах обучителната платформа Google Classroom, защото е достъпна за всички и лесна за употреба. Това предизвикателство се оказа много интересно. Отзивите на учениците са положителни, всички изпълняват възложеното и не забравят  домашната работа.“

Мирена Футекова, класен ръководител на IV“б“ клас:

„Учениците от IV,,б’’, с  които работя по Математика, Български език и литература, Човекът и обществото, Човекът и природата и Компютърно моделиране се включват активно и с желание по поставените теми. Дискутираме ежедневно и взаимно обменяме информация. Интерес предизвикват  изгледаните видеа в сайтовете Уча се  и Академико.  Използваме  аудиофайлове на диктовки по Бълг. език както и предварително подготвени презентации.“

Теодора Бончева, класен ръководител на IV“в“ клас:

„Училището вече не е само в сърцата, а и в домовете на учениците ни. Ежедневно провеждам учебни часове във виртуалната класна стая на Google classroom. Тази платформа е изключително удобна. Имам постоянна връзка с всеки ученик. Ясно се вижда какви са били задачите за деня и домашната работа. Контролните и обратната връзка се осъществяват ежедневно. Лесно се вижда кой ученик как е написал домашната. С тази платформа всичко се получава бързо и лесно. Препоръчвам я на всички, които не са работили до момента с нея.“

Трогателно! Радост и вълнение! Среща на поколенията НУ “Димитър Благоев”

Пред предизвикателството един до друг застанаха всички: учители, родители и ученици. А целта е една единствена – децата да продължат образованието си.

Дните отминават. Никой не знае какво ще  донесе утрото, но колективът на старозагорското Начално училище „Димитър Благоев“ е твърдо решен да направи и невъзможното, но да даде на учениците си максимума, защото децата заслужават да бъдат образовани и знаещи.

Снимката е от началото н учебната 2019/2020

 


image0 (9K)