Как се правят фалшиви новини

Темата за фалшивите новини е стара, колкото самите новини.

Само че сега е доста по-трудно да се отделят истинските фалшиви новини, още повече, че говорим за елементи и майсторско манипулиране на фактите. Примерът посочен по-долу е чудесна илюстрация на това. Става дума за статия, в която се съобщава за санкциите срещу Северен поток 2 от страна на Америка. В духа на идеята Европа да не е епрекалено зависима само от един източник на газ и то от Русия. Телеграфната агенция на Русия, не случайно все още носеща името на Съветския съюз цитира следното:

Посланикът на САЩ в Германия Ричард Гренел смята, че американските санкции срещу „Северен поток 2“ са приети в интерес на Европа. Това заявява дипломатът в интервю за вестник “Билд”, публикувано в неделя на уебсайта на изданието, съобщава ТАСС.“

До тук добре. Само че по-нататък в текста, уж между другото се съобщава следното:

Германското правителство смята санкциите срещу проектите за газопровода „Северен поток 2“ и „Турски поток“ за намеса в европейските дела, отбелязва ТАСС.“

Такова изявление на германското правителство, обаче никъде няма. Но у читателя остава внушението, че Европа не е единна в отношенията си към Русия и че има разногласия между нея и Америка. Ей така – ловко внушено с едно, единствено изречение. И това всичкото с неспирното копипействане на десетки журналисти, някой от които забързани и задъхани в стремежа си да пуснат новина в сайта дори и не си дават сметка как попадат в капана на машинката за фалшиви новини. А кой е първоизточникът ли? Не е трудно да се открие. Важното е внимателно да се проследи трафика.

Петър Желязков


image0 (9K)