Какво следва за Германия след коалиционния пробив на Меркел?

Германия се отправи към ново правителство в петък, след като канцлерът Ангела Меркел и левоцентристките социалдемократи се съгласиха да продължат официалните разговори за изграждане на коалиция.

[ad id=“263680″]

Разбирателството по принцип след месеци на парализиране предотвратява непопулярната перспектива за предстоящи избори, но все още има няколко препятствия, някои от които могат да се окажат опасни, коментира „Франс прес“.

Среща на социалдемократите

Социалдемократическата партия (ГСДП) обеща на членовете да имат думата на ключови етапи от преговорния процес с оглавявания от Меркел съюз ХДС/ХСС.
Първата ключова дата ще бъде 21 януари, когато около 600 делегати ще се съберат в Бон, за да разгледат сделката, постигната днес.
В партията се забелязва дълбок скептицизъм , защото страховете, че отново ще управлява в сянката на Меркел, ще накарат ГСДП да предаде своите идеали и ще навреди по-нататък на исканията на нейните избиратели.

[ad id=“218001″]

Ръководителят на ГСДП Мартин Шулц, който първоначално беше изключил управление под ръководството на Меркел, похвали сделката и каза, че партийното ръководство е подкрепило единодушно коалиционния план.

Ако делегатите на ГСПД подкрепят това, официалните коалиционни разговори може на теория да започнат едва на 22 януари.

Коалиционен договор

Широкото очертаване на политиката ще трябва да бъде уточнено в продължение на седмици на разговорите, включващи експерти по въпросите на политиката, във формален „коалиционен договор“.
Това означава, че преговарящите ще се върнат на масата, за да изковат решенията, които по същество ще определят политическата програма на Германия за следващите четири години.

През 2013 г., когато Меркел търсеше коалиция пак с ГСДП, този процес отне три седмици.
Но успешното приключване на преговорите не означава края, защото 450 000 редови членове на ГСДП ще бъдат призовани да гласуват дали да подпишат окончателната версия.

Ръководителят на ХСС Хорст Зеехофер се надява, че ще бъде създадено ново правителство преди Великден.

Вот на Бундестага

Ако всичко върви добре, след 12 години на власт Меркел ще бъде избрана за четвърти мандат от мнозинството законодатели в Бундестага. Вероятно след това тя ще се изправи пред най-сложната задача – да задържи коалицията заедно четири години, въпреки дълбоките различия.

Някои политически наблюдатели очакват сега отслабената Меркел да напусне рано и да позволи на свой наследник да настани в канцлерството преди изборите през 2021 г.

Оскар Нидермайер от Свободния университет в Берлин заяви, че „в интерес на изборната сила на партията си тя не трябва да остане на поста за целия законодателен мандат“.

[ad id=“218548″]

Друг анализатор, Лотар Пробст от университета в Бремен, заяви пред бизнес всекидневника „Ханделсблат“, че коалицията може да се разпадне в началото на своето функциониране, което означава, че „политическата сцена се преразпределя и канцлерството на Меркел може да стигне до ранен край“.

Източник: „Сега“


image0 (9K)