Драматична победа за баскетболния Берое в Стара Загора

Баскетболният Берое записа седмата си победа от началото на сезона в Националната баскетболна лига – мъже. Беройци минаха през невероятна драма, за да стигнат до изстрадания успех с 86:85 срещу Черно море Варна. Буквално в последните секудни вездесъщият под коша Антъни Уокър донесе победата след зрелищна забивка и асистенция на Деян Карамфилов.

Добрата новина за старши треньора на Берое Любомир Минчев бе завръщането в състава на капитана Александър Янев.

Трей Моузес откри резултата в срещата. Гостите обаче още от самото начало показаха, че ще направят всичко по силите си да бъдат равностойни на по-опитния си опонент. Резултатът вървеше точка за точка до средата на частта, когато беройци се разиграха и поведоха с 21:13. Варненци, от своя страна, върнаха 5 точки до края на първите 10 игрови минути.

Втората четвърт предостави на феновете в зала „Общинска“ в Стара Загора много резултатна игра. Стрелбата от зоната за 3 точки потръгна и на двата състава. Сред разписалите се от далечно разстояние бяха младият Евгени Василев и центърът Станислав Ваклинов. Антъни Уокър пък продължаваше да „лети“ към коша на противника и да радва беройската публика със зрелищни забивки. Берое успяваше да поведе на моменти с по 8-9 точки, но „моряците“ връщаха бързо попаденията, най-вече чрез Симеон Илиев и Джими Гавин. Логично наставникът на Берое Любо Минчев не бе доволен от играта на своите в защита. Именно там личаха пропуските в представянето на старозагорци. Доказателство за това бяха 47-те допуснати точки на полувремето. Берое все пак имаше 5 пункта преднина.

След паузата беройци все пак успяха да понатрупат преднина. Остин Прайс и Реджър Дауъл бяха точни от зоната за 3 точки, което позволи за първи път в мача Берое да поведе с над 10 точки. Най-голямата разлика дойде при 69:55 след 27 минути игра. Вместо обаче окончателно да убият интригата в мача, домакините допуснаха пореден спад и серия от 9:1 за Черно море, което накара Любо Минчев да вземе прекъсване малко преди края на третата част. В крайна сметка последната атака бе неуспешна и след 30 минути игра резултатът бе 70:64.

Заключителните минути не започнаха по позитивен за Берое начин. Две минути след началото на частта шокиращо варненци излязоха напред с точка преднина. Нови два коша на Джими Гавин за Тича направиха преднината на гостите 6 точки. Страхотната серия на гостите от 24:0 най-сетне бе прекъсната с точен шут от фаул на Уокър 4 минути преди края. Последва тройка на Остин Прайс и два поредни коша на Иван Лилов, което принуди наставникът на гостите да поиска прекъсване при 83:78 за варненци. След него Остин Прайс отново вдигна беройската публика на крака с ефектна тройка, но Черно море върна 2 точки и имаше преднина от 4 минута преди финалната сирена. Антъни Уокър вкара кош и фаул, което означаваше 1 точка преднина за гостите при 30 оставащи секунди. Драмата нямаше как да бъде по-голяма. Гостите изпуснаха своите шансове и 2 секунди преди сирената Антъни Уокър донесе победата за Берое с велика забивка от най-красивата баскетболна комбинация але-уп!

Най-резултатен в мача стана Джими Гавин от Черно море с 21 точки, а Симеон Илиев направи дабъл-дабъл от 18 точки и 10 борби. За Берое Остин Прайс вкара 20 точки и хвана 11 борби. Още четирима беройски играчи вкараха над 10 точки.

С тази победа Берое отново заема трето място във временното класиране в Националната баскетболна лига с актив от 7 победи и 2 загуба. Следващата неделя от 18 часа пред „зелено-белите“ предстои трудна задача – гостуване на Левски Лукойл в столичната зала „Триадица“.