Джокович победи Надал за рекордната си титла в Мелбърн

Новак Джокович спечели рекордната 7-а титла в Откритото първенство на Австралия по тенис, след като се наложи с 6:3, 6:2, 6:3 над испанеца Рафаел Надал. Мачът протече едва за 2 часа и 6 минути, което е рекорд за финал на Откритото първенство на Австралия.

Предишните титли на Джокович са от от 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016-а година. Общо титлите му от Големия шлем стават 15. По в Мелбърн шест имат австралиецът Рой Емерсън (1961, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967) и швейцарският маестро Роджър Федерер (Швейцария) – 2004, 2006, 2007, 2010, 2017, 2018.
Водачът в световната ранглиста реално нямаше никаква съпортива за блестящото си представяне, като позволи на Надал едва веднъж да стигне до точка за пробив- нещо прекалено скромно за играч с визитката на испанеца.

Новак Джокович започна с доминацията си още от самото начало на мача. Той взе първия сет едва за 37 минути игра, като поведе с 3:0, пробивайки подаването на Надал във втория гейм. Сърбинът загуби само една точка в сервис-геймовете си, а през целия първи сет Надал така и не успя да се отърси от сковаността си. Така Ноле затвърди лидерството си в сета и го спечели с 6:3.

Втората част не се отличаваше особено като поведение и на двамата на корта- Джокович все така беше уверен и опитваше рискови отигравания по правите, които му се получаваха, докато Надал пак правеше грешка след грешка. Непредизвиканите му грешки позволиха Джокович да реализира пробив за 3:2. В шестия гейм испанецът имаше възможност да върне пробива, но при двете равенства не успя да извлече максимума и да се върне. Така противникът му затвърди пробива и поведе с 4:2. Джокович проби още един път, а за 6:2 направи три аса от четири възможни и завърши частта на 0.

В третата част Надал трябваше да положи много усилия, за да вземе първото си подаване. Джокович не беше така убедителен при своя, като този път нито веднъж не вкара първи сервис, но това не му оказа никакъв психонатиск. Ноле обаче направи набързо 3:1, след като в третия гейм проби от втори опит.

Първата реална точка за пробив за Рафаел Надал се откри в шестия гейм в третия сет, когато Джокович водеше с 3:2. Джокович обаче спаси първата възможна, след което си затвърди порбива за 4:2. Надал запази интригата, след като взе седмия гейм на 15 и демонстрира по-добър начален удар, в сравнение с началото на мача, като добави и един ас.

Джокович не остави мача да се реши при негово подаване и тръгна мощно с форхенди, като пращаше топката до крайната линия и това затрудни неимоверно Надал. При подаване на испанеца Ноле поведе с 40:15, а Надал спаси първата точка за мача. Но при втората самият той прати топката в аут и осигури победата на сърбина.