Десислава Иванчева заплашвала инвеститори в столичния район „Младост“

„Опитваме се да строим от 2012 г., 4 пъти променяме проекта си основно, всяка промяна струва по 70 000 евро, 3 пъти правим частични промени, това са щети за фирмата ни.“ Това заяви пред бТВ предприемачът в столичния район „Младост“ Александър Лаков, във връзка със случая около ареста на бившата кметица на района Десислава Иванчева.

В края на месец март, преди да бъде задържана за вземане на подкуп, Десислава Иванчева е подала сигнал до прокуратурата със съмнения за фалшификация на документи за строителство. Става въпрос за преписка за строеж на 7-етажна сграда в частен имот с площ 1 512 кв. метра на ъгъла между ул. „Свето Преображение“ и ул. „Д-р Атанас Москов“ в ж.к. „Младост 3“.

Още през 2012 година имотът е влязъл в плана за застрояване на „Младост“. На среща на Иванчева с инвеститорите обаче тя предложила на предприемачът и на собственика на имота теренът да бъде заменен с друг, който е собственост на „Софийски имоти“.

„В един момент ние се срещаме с Иванчева и тя започва да ни заплашва. Всичко зависело от нея. Предложи ни да заменим с терен извън регулация“, разказва свидетелката Елена Николова.

„Трябва да свалите част от застройката, за да не дразните гражданите на квартала.“ Това пък поискал бившият главен архитект на София Петър Диков.

Стана ясно още, че среща за въпросния строеж е проведена и със сегашния архитект на София Здравко Здравков.

„Всичко е изключително драматично. Не сме предлагали пари никога, но не строим“, посочи пред телевизията друг бизнесмен и свидетел по случая Димитър Логофетов.

„Тя скри преписката от ДНСК, която позволява да сторим. Иванчева каза: Ако вие изобщо искате да строите, ще строите на друг имот, защото аз съм казала. Вие нищо не можете да ми направите. Какво ще ми направите, ще ме глобите ли? Не ми пука. Парите не са ми проблем“, разказа предприемачът.

По думите му този разговор продължил и в помещение на Столичната община: „Показват ни се чертежи, които Иванчева няма от къде да притежава, показва ни се разработка – къде трябва да отидем, ако искаме въобще някога да строим.“


image0 (9K)