Десетки са жертви на измама с книги в интернет

Клиенти плащат книги в интернет, но не ги получават.

[ad id=“225664″]

Жертви на измамата  са десетки.

В един от сайтовете в интернет може да се поръчват книги и учебни помагала. Но те никога не пристигат.

Ангелина Бунова е учителка и поръчва литература по специалността, която още не е дошла.

„Трябваше да заплатя по банков път сумата от 14 лв. Аз заплатих на 28 ноември. Оттогава все още чакам това ръководство”, заявява Бунова.

[ad id=“263680″]

Директорката на основно училище „Христо Ботев” във Велинград също дава 14 лева за ръководство по качество на образованието, което поръчва по интернет. Отново на същото мнимо издателство.

„Издателството беше „Паисий Хилендарски” и ние правихме асоциация с любимия ни Пловдивски университет”, заявява Лора Методиева. Ръководството така и не пристига и директорката започва да търси отговори.

„На телефон, който беше изписан във Facebook, потърсихме връзка. Обади се мъжки глас. Без да се представи. Каза, че не може да ни чуе, някакво объркване става във връзката. Прекъсна разговора и дотам беше”, разказва Иван Георгиев, главен счетоводител в ОИ „Христо Ботев”.

[ad id=“236993″]

Проверка в регистрите показва, че издателство „Паисий Хилендарски”не съществува, а сайтът и страницата във Facebook имитират името на Университетското издателство към Пловдивския университет.

„След като зачестиха тези неща, уведомили сме Ректора. Проверихме ги тези хора, те дори нямат и вписване в Регистъра на издателствата в Националната библиотека”, заяви Иван Георгиев, главен счетоводител на УИ „Паисий Хилендарски”.

Екип на NOVA тръгна по следите на мнимия сайт и разбра, че създателят му е Иван Георгиев Руфтов от Пловдив. Преди 12 години Руфтов е разследван за парична измама.

[ad id=“236999″]

Никой от измамените, с които се свързахме, не е подал жалба до Прокуратурата. Причината – сумите са нищожни по закон и измамникът не носи наказателна отговорност.


image0 (9K)