Да благодариш на премиера. Има ли връзка Борисов с „войната за трупове“ на БАБХ?

„Обичаме те и винаги ще бъдеме до тебе Благодарим ти за всичко и че и ти винаги си с нас и не ни оставяш !!!“.

Думите (публикувани без редакторска намеса) са написани от Габриела Лазарова в нейния профил във Фейсбук. Надписът придружава снимка, на която тя и сестра й – Гергана, се намират в дома на министър-председателя Бойко Борисов. Домакинът е прегърнал момичетата и позира за кадъра пред камината си (позната от снимки, които Борисов е публикувал от дома си).

Кадърът е публикуван на рождения ден на министър-председателя (13 юни) тази година. Изчезна оттам преди дни, когато Свободна Европа отправи официални въпроси чрез правителствената информационна служба до Бойко Борисов дали познава бащата на двете момичета, както и семейството му. След като премиерът отговори отрицателно – снимката бе изтрита от личния профил на Габриела Лазарова.

„Син кръст 2016“ и войната за трупове
Майка и баща на двете момичета са Янка Николова-Лазарова и Борислав Лазаров. Двамата съпрузи притежават фирма “Син кръст 2016”. Това е една от двете фирми, собственици на мобилни инсинератори, които работят по договор за обезвреждане на животински отпадъци с Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ).

Както разкри неизлъченото по Нова телевизия разследване „Война за трупове“, от 2018 г. досега само „Син кръст 2016“ има сключени договори с БАБХ за над 40 милиона лева.

Агенцията е възложила на фирмата да гори животински трупове с два мобилни инсинератора. Общият капацитет на техниката е изгаряне на 16 тона трупни отпадъци на денонощие.

По договор “Син кръст 2016” има ангажимент да обезврежда отпадъци в случай на епидемия, но досега БАБХ нито веднъж не е изпратила инсинераторите в огнищата на заразите. Независимо, че в документацията към обществената поръчка Агенцията по храните отбелязва колко е опасно да се заравят мъртви животни, до този момент всички принудително умъртвявани кози и прасета се загробват.

Агенцията обаче използва като аргумент чумата по дребните преживни животни и навлизането на африканската чума, за да сключи с фирмата допълнителни анекси за отпускане на още пари.

От БАБХ не казват колко пари и за какво количество са плащали, защото според тях това не е информация от обществен интерес. Но от публично достъпните документи излиза, че само за 34 дни в края на 2018 г. “Син кръст 2016” са обезвреждали по документи три пъти повече трупове, отколкото позволява капацитетът на мобилната техника. Само за тези дни фирмата е получила над 2,5 млн. лв.

И до този момент от ведомството на Дамян Илиев отказват информация къде се намират мобилните инсинератори и как е възможно с капацитет от 8 тона на инсталация да се обезврежда такова огромно количество отпадък.

Според Търговския регистър Лазаров е бил управител още на “ВОЛФ-96”, представител на ДИТЦ и “Чистота София”. Името на Лазаров стана известно покрай кризата с боклука на столицата, когато той е управител на фирмата-концесионер “Новера”.

Спомените на Борисов
Заради публикуваната от дъщерята на Лазаров снимка, Свободна Европа попита министър-председателя познава ли собственика на фирма „Син кръст 2016“, както и в какви отношения е със семейството му.

Според отговора от правителствената информационна служба, премиерът Борисов, в качеството му на кмет на София, „се е запознал с Борислав Лазаров във връзка с предизвиканата криза с боклука в столицата, която се случи през 2009 година“.

Тогава Борисов прекрати договорите с фирмите „Чистота-София“ и ДИТЦ, собственост на „Новера“, които чистеха по-голямата част от софийските райони.

„Извън проблема с боклука, който отдавна е решен, премиерът Борисов няма и не е имал никакви други отношения с Лазаров и семейството му“, гласи писменият отговор на пресцентъра на Министерския съвет.

След като изпратихме до Министерския съвет скрийншот от публикацията на Габриела Лазарова, Борисов уточни, че снимката е направена в резиденция „Бояна“, където „момичетата са отишли да изкажат благодарност“ за негова намеса, след като дъщерите на Лазаров „са били с опасност за живота след много тежка катастрофа през 2017 година“.?

„Премиерът Борисов е оказал съдействие на мястото на инцидента да бъде изпратен незабавно пожарен автомобил, който да разреже ламарините и да спаси пострадалите“, обясниха още от пресцентъра на Министерския съвет.

Какво е наложило Борисов да се намесва?
Двете момичета са катастрофили в средата на април 2017 г. Справките в информационния бюлетин на МВР по това време не показват случаи на особено тежки катастрофи в столицата, където се е случило произшествието. Няма медийни публикации и за забавяне на полиция, пожарна и линейки при пътни инциденти, което да налага личната намеса на министър-председателя.

Свободна Европа попита дали Борисов не е разбрал за катастрофата от семейство Лазарови. В отговора си министър-председателят казва, че „получава ежедневно и денонощно информация за всеки случил се инцидент“.

„Включително за въпросната катастрофа премиерът разбира по обичайния начин – докладвано му е от дежурен служител по МВР“, пишат от правителствената информационна служба.

„За всеки докладван случай министър-председателят разпорежда незабавна реакция и предприемането на всички необходими мерки, като за конкретния инцидент не е имало забавяне“, твърдят още от правителствения пресцентър.

„Премиерът Борисов държи винаги да има своевременна реакция при тежките инциденти, независимо от самоличността на пострадалите. По отношение на конкретната катастрофа министър-председателят не е знаел самоличността им“, гласят още отговорите на правителството.

Според данни от правителствената информационна служба, катастрофата е станала на 16 април 2017 г. в столичния квартал „Орландовци“. Колата, в която пътуват двете сестри и техни приятели, се блъска в дърво. Шофьорът на автомобила загива, а двете момичета са били контактни. Едното е извадено след разрязване на автомобила от пожарната.?

Няколко неизяснени обстоятелства
В тази история остават няколко неизяснени обстоятелства. Първото е дали за всеки инцидент в държавата, включително пътно-транспортен, се налага министър-председателят лично да разпорежда действията на ангажираните с това институции. И дали всеки, спасен след намесата на премиера, поднася благодарностите си лично в дома на министър-председателя. Неизяснен остава и въпросът как снимката от Фейсбук профила на Габриела Лазарова изчезна след първия въпрос, отправен към Борисов – дали познава собственика на „Син кръст 2016“ и семейството му.

На снимката: Снимката, която бе публикувана и впоследствие изтрита от профила на дъщерята на Борислав Лазаров. Текстът е писан в съавторство на Полина Паунова с Генка Шикерова, автор на разследването „Война за трупове“. 

www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.


image0 (9K)