Данъчна ваканция до есента искат 11 търговски камари у нас

11 двустранни търговски камари в България изпратиха съвместна позиция до правителството и Народното събрание, в която „подсказват“ на властите, че обявените дотук икономически мерки са недостатъчни. В писмото си те дават 12 конкретни предложения за подкрепа на бизнеса в кризисната ситуация, съобщава „Сега“.

Спектърът на идеите е широк, като включва „ваканция“ за данъци и осигуровки, спиране на часовника за лихви, промяна на схемата 60:40 (държавната помощ за заплатите), замразяване на вноски по лизингови договори, автоматично удължаване на валидността на годишните технически прегледи за служебните автомобили, многогодишни заеми за малките фирми и др.

Едно от конкретните предложения е за схемата 60:40 за заплатите е да се приложи германският й вариант – т.е. след втория месец да отпадне задължението на фирмата да внася 40% от осигурителния доход на работника. И още – държавни и общински предприятия, собственици на офис и бизнес сгради и помещения, да бъдат задължени да предоставят гратисен период на наемателите и да не отказват предоговаряне на вноски и срокове, ако заради извънредното положение наемателят изпитва трудности.

Писмото е подписано от Advantage Austria, Американската търговска камара в България, Белгия-България-Люксембург бизнес-клуб, Британо-българската бизнес асоциация, Българо-румънската търговско-промишлена палата, Българо-черногорската търговско-промишлена палата, Италианската търговска камара в България, Конфиндустрия България – сдружение на италианското предприемачество в България, Унгарско-българската стопанска камара, Френско-българската търговска и индустриална камара и Шведската търговска камара в България. Инициативата продължава да е отворена и за другите двустранни камари.

Камарите предлагат още да бъде създаден Икономически съвет, който да помага на правителството да обмисля правилните ходове за подкрепа на бизнеса. Идеята за сформиране на антикризисен щаб по стопанските въпроси бе лансирана още преди седмици от българските работодателски организации, но премиерът Бойко Борисов и министрите му лекомислено и прибързано отказаха – според тях тристранният съвет бил напълно достатъчен, а и вече имало прекалено много съвети и щабове.

В позицията си камарите, в които си партнират български и чуждестранни компании, отбелязват, че подкрепят напълно прилаганите здравни мерки, както и част от оповестените икономически мерки от държавата, като възприемат като първи стъпки за справяне със ситуацията. И прилагат своите предложения за „по-бързото адаптиране на компаниите към ситуацията през следващите три месеца“. Ето идеите в резюме.

1. Създаване на Консултативен съвет към Правителството и с участието на двустранните търговски и индустриални камари.

2. Механизми, касаещи всички фирми, за компенсиране и замразяване на дължими данъчни задължения и осигурителни вноски до края на септември. Възможност за безлихвено разсрочено плащане на задължения до 6 месеца.

3. Замразяване на главниците и лихвите по заеми, финансирания и лизинг (с изключение на превозни средства, несвързани с основната дейност), до края на септември, без начисляване на допълнителни лихви.

4. Бързи и улеснени процедури за дългосрочни кредити със срок до 30 години, които да гарантират ликвидността на МСП, и които да намалят междуфирмената задлъжнялост.

5. Облекчаване на процедурите за достъп до Фонд безработица при временно прекъсване на работа за фирмите от всички сектори, включително и самоосигуряващи се лица, като се покриват 60% от осигурителния доход за период максимум от 6 месеца, като след втория месец отпада задължението на работодателя да изплаща 40% от осигурителния доход. Изплатената сума не може да е по-малка от минималната работна заплата за страната. Да се предвидят достатъчно средства за всички засегнати фирми.

6. Разширяване на електронния обмен на документи с държавни институции.

7. За срока на извънредното положение да се удължи автоматично срокът на валидност на ГТП на всички превозни средства (за основна дейност), както и на валидносттта на международните шофьорски книжки, чиито срокове изтичат по време на извънредното положение.

8. Средства от европейските фондове насочени за развитие на бизнеса да не се пренасочват за други цели, както и да не се прекъсват процеси и финансиране към вече одобрени или стартирали проекти. Осигуряване и на целево финансиране за най-засегнатите сектори, както и за такива, които трансформират производства и услуги, за да се справим с епидемията.

9. Финансова помощ за осигуряване на почистване, дезинфекциране и сигурност на работното място като се поемат 50% от разходите, направени от началото на март месец.

10. Предвиждане на допълнителни финансови средства и мерки за укрепване на здравната система. Начисленото ДДС на закупена и дарена апаратура и/или медицинско оборудване в подкрепа за борбата с коронавируса у нас да се насочва към Министерство на здравеопазването.

11. Задължаване на държавни и общински предприятия, собственици на офис и бизнес сгради и помещения, да предоставят гратисен период и препоръка към частните субекти да предоговорят условията на договорите за наем при поискване от наемателя.

12. В сектор туризъм да се удължи до 30-ти юни 2020 г. замразяването на внасянето на осигурителни вноски и данъци за туристически агенции, туроператори и всички компании, които приемат или обслужват туристи.

«Общият ни стремеж е заедно с да обсъждаме и прилагаме възприети мерки за успешното ни справяне със сложната ситуация, породена от пандемията. Нашите членове имат знания, умения и ресурс, които може да бъде полезен в търсенето и прилагането на решенията за преодоляване на кризата», посочват бизнес организациите в позицията си до министрите и депутатите.


image0 (9K)