Голям успех! Берое триумфира в Адриатическата лига

Невероятен успех постигнаха баскетболистките на Берое, след като спечелиха за първи път купата в Адриатическата лига. На финала старозагорка измъкнаха драматична победа срещу Будучност със 65:64.

Берое стана вторият отбор от България, който триумфира с титлата в престижната регионална надпревара след ЦСКА през 2007 година.

Момичетата на Татяна Гатева започнаха добре финала в словенския град Целе и взеха ранен аванс от 8:2 точки, но в края на първата четвърт черногорките стигнаха до изравняване при 17:17.

Българките направиха силен старт на втората четвърт и след серия от 10 безответни точки за пет минути и половина дръпнаха с 27:17, след което запазиха преднината до почивката. Берое увеличи аванса си до 43:28 в началото на второто полувреме, но със серия от 12:0 Будучност намали до 40:43 четири минути преди края на третата част.

Старозагорки продължиха да поддържат преднина от няколко точки, като шест минути преди края черногорките се доближиха максимално при 51:52. Двубоят продължи оспорвано, а 53 секунди преди сирената Будучност стигна и до пълен обрат след серия от шест безответни точки за 60:59.

Саня Чонг върна преднината на Берое с кош 35 секунди преди края за 61:60, а в следващата атака Джил Барта пропусна и в последствие направи нарушение срещу Снежана Алексич, която вкара и двата си опита от наказателната линия за 63:60.

Николина Джебо отново намали 2 секунди преди края до 62:63, а веднага след това Алексич отново беше фаулирана и пак беше точна от двата наказателни удара за 65:62. В последната атака Теодора Динева извърши нарушение при изстрела от дистанция със сирената на Николина Бабич. Капитанката на черногорките вкара първите два фаула, но пропусна третия, с който можеше да изравни, а с това Берое триумфира.

Бриана Люис беше най-добра за старозагорки с 14 точки и 7 борби, Ана Почек добави 12 точки, Алексич завърши с 11 точки, а Чонг се отличи с 9 точки и 9 асистенции.
Бабич беше най-резултатна за Будучност с 23 точки, а Джебо завърши с 15 точки и 6 борби.

В мача за бронза домакините от Цинкарна Целе победиха Цървена звезда с 83:70 (24:23, 25:20, 17:19, 17:8) след 19 точки и 10 борби на капитанката си Лариса Оцвирк.

Срещи за разпределението на медалите от Финалната четворка на Адриатическа лига по баскетбол за жени:

Финал
Будучност (Черна гора) – Берое (Стара Загора) – 64:65 (17:17, 11:21, 18:12, 18:15)

Мач за третото място
Цървена Звезда (Сърбия) – Цинкарна Целе (Словения) – 70:83 (23:24, 20:25, 19:17, 8:17)