Волейболистите ни се измъчиха но победиха Австралия

Мъжкият национален отбор на България записа втори пореден и общо трети успех във Волейболната лига на нациите, след като победиха драматично Австралия с 3:2 (20:25, 29:27, 22:25, 25:21, 15:13) в мач от група 10 на надпреварата, изигран в Двореца на културата и спорта във Варна.

Селекционерът Силвано Пранди даде шанс за изява на по-голямата част от състезателите си. В стартовата шестица бяха: Тодор Скримов, Цветан Соколов, Алекс Грозданов, Мартин Атанасов, Светослав Гоцев, Георги Сеганов, Петър Каракашев (либеро).

Първата част протече под диктовката на волейболистите от държавата-континент. Волейболистите на Марк Лебедев оформиха добра преднина и поведоха след 25:20. Вторият гейм бе доста напрегнат и оспорван – ролите се разменяха непрекъснато, но след 5 геймбола „лъвовете“ изравниха резултата.

Впоследствие „кенгурата“ отново създадоха проблеми на родните волейболисти, успявайки да изкопчат третия гейм и отново да вземат аванс. Четвъртата част се оказа повратна – момчетата на Силвано Пранди показаха стабилна игра в повечето елементи и доведоха срещата до тайбрек.

В петата решителна част драмата бе пълна, а националите ни показаха характер и воля за победа като сътвориха невероятен обрат! Играта бе равностойна до 9:9, след което австралийците се отприщиха с 4 поредни точки и поведоха 13:9. Победата се измъкваше от ръцете на българските играчи, но се оказа възможна след сътвореното чудо. Резултатът бе изравнен 13:13, от там отборният дух и воля за успех доведоха „лъвовете“ до крайната цел.

Топреализатор за българския тим бе Тодоро Скримов с 22 точки (3 аса, 1 блокада), Цветан Соколов добави 18 точки (2 аса, 2 блокади). За Австралия Люк Смит завърши с 19 точки (3 аса, 1 блокада).

Утре (15 юни) родните волейболисти излизат срещу Япония, а „кенгурата“ – срещу Италия. Срещите са от 17:00 и 20:40 ч.