Владислав Горанов: Кранът във „Винпром Карнобат“ е инсталиран незаконно

Технологичната схема за лицензирането на данъчния склад на „Винпром Карнобат“ не съдържа крана, за който се говори. Това каза министърът на финансите Владислав Горанов във връзка с контрола на производството на акцизни стоки и необходимите в тази връзка промени в акцизното законодателство, предаде „Фокус“.

[ad id=“225664″]

Министър Горанов коментира затварянето на заводите на „Винпром Карнобат“ от последните дни. „Лицензирането и технологичната схема за лицензирането на данъчния склад не съдържа крана, за който се говори. Тоест технологичната схема не допуска съществуването на този кран. Доказано е, че изведеният флуид от този кран представлява етилов алкохол с 96 градуса. Противно на физическите закони явно, обезвъздушаването става отдолу, а не отгоре“, поясни той.

„Мога да ви уверя, че категорично говорим на нарушаване на технологичната схема на данъчния склад и ние ще предприемем съответните действия от гледна точка на закона“, уточни той.

По думите на министър Горанов контролът от Агенция „Митници“ при лицензирането на складодържатели е утвърждаването и пломбирането по технологична схема на всички съоръжения, през които минава акцизната стока по определена схема и там, където тя може да бъде изведена се извършва пломбиране под контрола на Агенцията.

„Не може на всеки ъгъл и всеки кран да се постави митничар. По-просто казано, такъв кран не е съществувал, когато е издаден лиценза и от него може да бъде извеждана стока без да е плащан акциз. Дали това е правено, предстои да бъде доказано“, заяви още той.

[ad id=“263680″]

„Една от първите инициативи на правителството на ГЕРБ беше да изведе една наредба, която да материализира съществуването на данъчни складове. Ако си спомняте Законът за акцизните и данъчни складове беше приет през 2007 година, но наредбата, която изискваше монтирането на измервателни уреди и лицензирането на данъчните складове се въведе чак през 2010 година. Това, че сега сме открили подобно нарушение е благодарение на добрата работа на Агенция „Митници“, допълни още министърът на финансите.

„Нелегалното производство на акцизни стоки е обект на административнонаказателна отговорност, според мен депутатите ще приемат да криминализираме това деяние“, коментира председателят на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов във връзка с контрола на производството на акцизни стоки и необходимите в тази връзка промени в акцизното законодателство.

„Заявявам волята на ПГ на ГЕРБ да съобразим разработката, която ще получим от експертна работна група. Ще очакваме резултата от тази група експерти, защото в конкретния случай идва ред за прецизиране на описанието на едно ново деяние. Към настоящия момент това деяние е обект на административнонаказателна отговорност. С оглед повишената обществена опасност и вредите, налагани чрез производство, смятам, че народните представители ще приемат деянието да бъде криминализирано“, коментира той.

Кирилов обясни, че е имало сериозен дебат в изменението на Данъчния осигурителен процесуален кодекс. По думите му това е добра база, за да бъде развита правната защита и наказателната политика по данъчните престъпления и в насока акцизните стоки.

[ad id=“236993″]

„В 16 часа ще докладвам на коалицията. А следващия вторник евентуално ще представя пред тях и готови текстове, за да получим съдействието им в парламента. Такова обсъждане не трябва да е популистко, а да обедини повечето парламентарни групи“, коментира Кирилов. „При всички положения комисията по правни въпроси ще обсъди законопроекта с необходимата сериозност, бързина и прецизност“, допълни той.


image0 (9K)