Браво момчета! Волейболистите ни биха Иран

България победи с 3:0 (25:19, 28:26, 26:24) Иран в двубой от група „G“ на световното първенство по волейбол при мъжете. Воденият от селекциионера Пламен Константинов състав взе реванш за поражението от иранците в първата фаза на Мондиал 2018 и съхрани шансове да продължи напред.

В самото начало на първия гейм българите поведоха с 5:0, а при първата техническа пауза резултатът беше 8:2. Авансът на „лъвовете“ стана 9 точки – 11:2, но иранците съкратиха изоставането си на шест точки при второто задължително прекъсване.

Атака на Валентин Братоев направи резултата 20:15, а ас на Николай Пенчев даде аванс за България след първия сет и крайното 25:19.

Втората част започна с превъзходство за Иран и „персите“ поведоха с 5:1, но ново успешно нападение на Братиев доведе резултата до 11:11.

Прецизна атака на Николай Николов фиксира равенство 15:15, а директна точка от начален удар на Георги Сеганов изведе България напред с 18:16.

При 24:22 в полза на азиатците България спаси два геймбола и на свой ред направи обрат, за да поведе с 2:0 след драматично 28:26 и ас на нападателя Тодор Скримов.

В третата част българският тим поведе с 5:3 и 8:6. При втората техническа пауза резултатът стана 16:15 за България. При 24:20 в своя полза „лъвовете“ пропуснаха четири мачбола, но след това спечелиха две поредни точки при 24:24, които бяха достатъчни за победа в три части.

Най-резултатен за успеха стана Тодор Скримов с 18 точки, а 17 точки добави съотборникът му Валентин Братоев.

За Иран с по 12 точки се отличиха Амир Гафур, Милад Ебадипур и Мортеза Шарифи.

В събота „трикольорите“ ще се изправят срещу фаворита в групата САЩ, който има шест победи от шест срещи до момента и вече си осигури класиране за следващата фаза. Българите имат четири победи и две поражения до момента.