Баскетболистите на Берое отпаднаха след продължение от турнира ФИБА Къп

Берое отпадна в предварителния кръг на турнира ФИБА Къп. Старозагорският тим загуби реванша от холандския Лайден със 108:86, което неутрализира победата с 15 точки разлика в Стара Загора миналата седмица. Двубоят от самото начало се разви по желания от домакините начин, но драма не липсваше. След 40 минути игра преднината на Лайден бе 15 точки, което прати срещата в продължение. Там обаче нервите на холандците се оказаха по-здрави и те победиха с 22 точки разлика.

Любо Минчев стартира двубоя със следната петица: Реджър Дауъл, Остин Прайс, Иван Лилов, Александър Янев и Антъни Уокър. Ротацията от пейката включваше най-вече Деян Карамфилов, Наашон Джордж и Трей Моузес.

Мачът започна равностойно с леко предимство за домакините. Към средата на първата четвърт обаче холандците се откъснаха с 10 точки напред в резултата. Тройки на Иван Лилов и Остин Прайс свалиха разликата на 6. Минута преди сирената предимството на Лайден бе само 4 точки, след което те поведоха с 8, но брилятна тройка в последните секунди на Сашо Янев фиксира резултат 25:20 след 10 минути игра.

Домакините стартираха втората част със серия от 7:0, докато беройци 2 минути не успяваха да отбележат кош. Последваха още по-тежки минути за нашите, в които Лайден отбеляза 9 безответни точки преди Реджър Дауъл да сложи край на 4-минутните мъки с точен шут от далечно разстояние. Разликата бе намалена от 19 на 16 точки, които обаче все още бяха фатални за старозагорския тим, който имаше 15 преднина от първата среща. Гостите все пак се поокопитиха и съумяха да намалят изоставането си на 11 пункта на почивката при 46:35.

След паузата отново имаше критични минути за Берое, в които Лайден на моменти повеждаше с 16 точки, но нашите запазиха самообладание и не позволиха да изпаднат в криза, която да ги отдалечи от съперника. Играта вървеше кош за кош до 8-та минута на третата четвърт, когато брилятна серия от 8:0 за Берое намали изоставането на нашия тим само на 8 точки при 65:57. Треньорът на холандците взе прекъсване, след което отново настъпи обрат в мача. След серия от 9:0 за Лайден таблото показваше 74:58 след 30 минути игра, което означаваше, че решителните минути ще бъдат критични и за двата отбора.

Домакините започнаха последната четвърт с кош за 2 точки, последван обаче от тройка на Сашо Янев. Последваха трудни минути за беройци, в които играта в нападение откровено не вървеше, като Моузес дори пропусна два наказателни удара при 81:63 за Лайден. Последваха нови две точки на Янев, но и тройка за холандците. Пет минути преди финалната сирена домакините поведоха с рекордните 21 точки, но страхотна тройка на Остин Прайс върна надеждите на беройци. Хъгинс от Лайден вкара два фаула, вдигайки разликата на 20 точки, докато Янев вкара само един от два опита от наказателната линия, но в следващата атака се реваншира с нови 2 точки. 30 секунди след това националът на България отново отбеляза само един наказателен удар, което означаваше 16 точки преднина за холандците 2 минути преди края. Напрежението започна да си казва думата и двата тима започнаха да прибързват и да грешат в атаките си. Минута преди сирената таблото показваше 90:74, което пращаше Лайден в групите на ФИБА Къп. Пърсънс вдигна преднината на своите до 18 точки, но Иван Лилов върна веднага тройка, след което дойде прекъсване при 92:77 11 секунди преди края и топка за Лайден. За щастие холандците не успяха да отбележат, което направи драмата пълна и прати срещата в продължение.

Първата от допълнителните 5 игрови минути премина без кош преди Остин прайс да отбележи два наказателни удара. За жалост холандците отговориха с две последователни забивки, гарнирани с един точен фаул на Де Йонг. Последваха нови два фаула, които обаче бяха вкарани от Верверс, което означаваше 20 точки предимство за Лайден 2 минути преди края на продължението. До края мерникът на нашите изневери, докато холандците се възползваха от своите ситуации и спечелиха заслужено със 108:86, което им осигури място в групите на ФИБА Къп.

За Берое Остин Прайс изигра силен мач, записвайи дабъл-дабъл от 22 точки и 10 борби, Иван Лилов добави 18, а Сашо Янев 17 точки.