АНДРЕЙ ЛУКАНОВ: „БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД ПРЕВЪЗХОЖДА ПО РАЗУМ СВОИТЕ ПОЛИТИЦИ“

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Стара Загора” брой 45, 1991 г.
НАРОДНИЯТ ПРЕДСТАВИТЕЛ АНДРЕЙ ЛУКАНОВ, ЗАМ.ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ВС НА БСП:
„БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД ПРЕВЪЗХОЖДА ПО РАЗУМ СВОИТЕ ПОЛИТИЦИ“

[ad id=“225664″]
-Накъде отива страната, г-н Луканов, след като сериозно се блокира работата на Великото народно събрание?
-България преживява бурни събития. Атаките срещу демокрацията са яростни, опитите да се нахлузи на българския народ ново тоталитарно управление са груби, агресивни, настойчиви. В центъра на събитията е Великото народно събрание. Защо? Очевидно защото парламентът, въпреки обвиненията и критиките, напредва към основната цел – вече започна второто четене на проекта за конституция и за ужас на българските монархисти е гласувано гл. І, ап. І, според която България е парламентарна република. Някои съзряха в кризата в страната възможност за реставриране на монархията и това е една от причините, поради които парламентът е подчертано републиканско мнозинство трябва да бъде отстранен. Втората причина е, че именно парламентът е главният гарант за мирен преход към едно цивилизовано общество. У нас днес има хора, които хем искат власт, хем като лисицата не могат да стигнат толкова високо. Те съзнават, че при демократични условия властта за тях е недостъпна. Затова след като яростно воюваха за избори и парламент, сега със същата ярост воюват срещу този парламент, свободно избран от целия народ. Методите и средствата са познати отдавна – парламентарен и извънпарламентарен натиск, морален и дори физически тормоз на инакомислещите. това, впрочем, е прелюдия към всеки тоталитарен режим.

[ad id=“263680″]
-Да, но кризата в политическия живот рефлектира върху обикновения гражданин, който все по-обеднява и се чувства нестабилен икономически и социално…
-Това е вярно, но имаше ли възможност икономическата криза да премине по-обезболено за народа? Някои твърдят, че сме закъснели с реформата. Да, тя трябваше да започне веднага след изборите, не преди тях, защото за провеждането й бе нужно легитимно правителство. Въпреки това през първото полугодие на 1990 г. бе свършена немалко работа, но някои сега разчитат на късата памет. Народът знае и помни, че именно СДС, КТ „Подкрепа“ и извънпарламентарни сили блокираха провеждането на реформата, защото не желаеха едно социалистическо правителство да я започне. Независимо, че най-авторитетните международни финансови институти се обявиха в нейна подкрепа, нашата програма бе публично разкритикувана, за да я приложат по-късно, но по различен начин. Заявявам това сега не за да играя на опозиция, а за да не повтаряме грешките. Прилагането на монетарния подход бе единствено възможно, но за съжаление предприетите мерки едновременно ограничиха както търсенето, така и предлагането. Глупаво е да се твърди, че реформата протича по… учебник. Просто такъв учебник не е написан, защото резултатите са изключително тежки в социален план.
-Вас лично и ръководеното от Вас правителство някои считат за виновниците за сегашното кризисно състояние на страната.
-Много се говори за причините, търсят се виновниците за кризата, а един господин с три криминални присъди от телевизионния екран ме посочи на първо място. Другояче не би и могло да бъде, иначе той няма да успее да „заработи“ заплатата си. Да, икономическият модел на т.нар. „реален социализъм“, въпреки че даде немалко на хората, се оказа неефективен. Да, през последните 7-8 години отпреди 10 ноември 1989 г. икономическата политика бе неразумна и доведе до натрупване на огромни диспропорции. Немаловажна е и ролята на външните дългове. Прибавим ли катастрофалните промени на външните условия, ще можем да видим обективните предпоставки за икономическата криза в страната.

[ad id=“237001″]
-Вие лично считате ли се за нещо виновен към България?
-Ако говорим за мои постъпки зависили от моята воля, то аз спя спокойно. Съвестта ми е чиста. Вече една година се води безпрецедентна кампания срещу мен. Броях статистиката на лъжите, но като стигнах до сто – спрях. Но никой от трупащите лъжа върху лъжа не е бил в състояние да докаже каквото и да е. Дали ще продължат? Да, очаквам, тъй като тези, които ме смятат за политически труп, не ме смятат за достатъчно мъртъв. Колкото до едно чувство за вина, че сме живели в тежък период, неприятен – да, чувствувам. Мисля, че всеки би трябвало да го чувствува и колкото на по-отговорна позиция си бил, толкова – повече. Но с една резерва. Аз съм от тези, които смятат, че България през този период постигна повече, отколкото през цялата предшествуваща история.
-Г-н Луканов, не считате ли, че оттеглянето Ви от ръководството на БСП би отнело възможността на опозицията да спекулира с реформирането на партията?
-Въпросът Ви е сериозен и бих се позовал на своето изказване пред 39-ия конгрес на нашата партия, което бе доста критикувано тогава. Аз смятам, че независимо от това, че сме се борили срещу мафията на Живков, че сме правили каквото сме могли, че имаме някакъв принос за 10 ноември, ние като поколение трябва да се готвим да отстъпим на по-младите. Днес вярвам в същото. Лично аз нямам никакви проблеми с едно оттегляне на по-заден план в партията и партийното ръководство, но това, с което не съм съгласен, е да го направя за хатъра на тези, които ме атакуват не защото съм Андрей Луканов, а защото отказвам да падна на колене и да предам партията.

[ad id=“238430″]
-Накрая, има ли шанс да се приеме конституцията или ще правим избори без конституция?
-Аз обясних защо някои, макар и немногобройни, но много активни, сили се борят да не бъде приета конституцията. Трябва да направим всичко възможно по демократичен път да бъде приета тази конституция. Лично мое мнение е, ако не достигне необходимия кворум, тъй като отделни депутати са подложени на страшен натиск да напуснат парламента, след изработването на текста на конституцията да го поставим на всенародно обсъждане и гласуване. Аз вярвам в нашия народ, защото въпреки трудностите, той запазва удивително самообладание и мъдрост и в това е главната надежда за бъдещето. Неведнъж съм го казвал – българският народ превъзхожда по реализъм, разум и преценка политиците си за онова, което му е нужно. А на нас сега ни са нужни спокойствие и труд. Никакви чудеса или външна щедрост не могат да свършат онова, което сме започнали. Помощта от вън може да облекчи първия етап на реформата в областта на икономиката, но главното е в ръцете на народа. Необходим е отдих от политическите боричкания, за да се посветим на икономиката – стабилност, съхраняване и създаване на работни места, конкурентно производство. В такава насока са и усилията на Българската социалистическа партия. Ако успеем да постигнем това, което отговаря в най-голяма степен на интересите на българина, ще ни бъде много трудно да изпълним препоръката на многоуважавания президент на България и да не печелим повече от 35 процента на предстоящите избори.
Въпросите зададе Недялка ФИЛИПОВА


image0 (9K)