Англия на полуфинал след 28 години

Англия се класира за полуфиналите на Световното първенство по футбол след победа с 2:0 над Швеция в двубой, игран в Самара.

Хари Магуайър даде аванс на „трите лъва“ в 30-ата минута, а в 59-ата Деле Али реализира второ попадение във вратата на скандинавците.

В спор за място на финала съставът на Гарет Саутгейт ще се изправи срещу Русия или Хърватия.

Отборът на Англия, световен шампион от 1966 година, за първи път достига до полуфиналите от 1990-а насам.

Англия игра по-добре през първото полувреме и отправи повече удари към вратата на съперника.

В 19-ата минута англичаните създадоха първата голова опасност. Рахим Стърлинг получи пас от Джордан Хендерсън, след което напредна на скорост и стигна до границата на наказателното поле. Оттам той подаде на Хари Кейн, който стреля по земя, но топката премина встрани от вратата.

В 30-ата минута Англия откри резултата, а попадението падна след статично положение. Ашли Йънг центрира от корнер, а Хари Магуайър засече с глава, пращайки топката в левия ъгъл. Това е първи гол на централния защитник в 10 мача за националния отбор.

В края на полувремето Рахим Стърлинг пропусна две възможности да отбележи втори гол, останал сам срещу Робин Олсен. При първия опит шведският вратар спаси удара му, а при втория беше блокиран и топката излезе в ъглов удар.

Първата по-сериозна опасност шведите създадоха две минути след началото на втората част. Маркус Берг засече с глава центриране отляво, но Джордан Пикфорд спаси с лявата ръка.

В 59-ата минута Англия стигна до втори гол. Джеси Лингард центрира към далечната греда, където Деле Али изскочи зад гърба на отбраната и стреля с глава отблизо.

Три минути по-късно Пикфорд отново се намеси отлично и изби удар на Виктор Клаесон, след което Хендерсън блокира добавката на шведския национал.

Десет минути след това Пикфорд отрази и удар на Маркус Берг, който стреля добре от десетина метра.

До края двата отбора намалиха темпото, не създадоха опасни ситуации пред двете врати и след успех с 2:0 Англия се класира за полуфиналите на шампионата в Русия.

Швеция – Англия 0:2
0:1 Хари Магуайър (30)
0:2 Деле Али (59)

Швеция: Робин Олсен, Емил Крафт (85-Понтус Янсон), Андреас Гранквист, Лудвиг Аугустинсон, Виктор Линдельоф, Албин Екдал, Емил Форшбери (65-Мартин Олсон), Себастиан Ларсон, Виктор Клаесон, Маркус Берг, Ола Тойвонен (65-Джон Гуидети)
Селекционер: Яне Андерсон

Англия: Джордан Пикфорд, Киърън Трипиър, Кайл Уокър, Джон Стоунс, Хари Магуайър, Джеси Лингард, Джордан Хендерсън (85-Ерик Дайър), Деле Али (77-Фабиан Делф), Ашли Йънг, Рахим Стърлинг (90-Маркъс Рашфорд), Хари Кейн
Селекционер: Гарет Саутгейт

Жълти картони: Джон Гуидети, Себастиан Ларсон (Швеция); Хари Магуайър (Англия)