Швейцария обърна Сърбия за едно полувреме

Швейцария победи Сърбия с 2:1 в среща от група „Е“ на Мондиал 2018. Западните ни съседи поведоха още в 5-ата минута чрез Александър Митрович, но „кръстоносците“ постигнаха пълен обрат след почивката с голове на Гранит Джака (52′) и Джердан Шакири (90′). Така Швейцария и Бразилия имат по 4 точки в класирането, Сърбия е с 3, а с нулев актив е Коста Рика.

[ad id=“225664″]

Сърбите поведоха в резултата в петата минута след продължителна атака, в която вратата на швейцарците беше под постоянна заплаха. Лука Миливоевич центрира и Александър Митрович стреля с глава, но Ян Зомер спаси удара и играта продължи. Последва блокиран шут на Филип Костич и топката излезе в тъч, след който Мануел Аканджи и Стивън Цубер не успяха да я изчистят и тя попадна в Душан Тадич. Крилото центрира в наказателното поле, където Митрович стреля за втори път с глава и този път беше точен.

Швейцарците също получиха шанс да вкарат с глава в 26-ата минута, но Аканджи стреля неточно. Само четири по-късно Цубер подаде зад защитата към Блерим Джемаили, чийто удар обаче беше спасен от Владимир Стойкович.

Сърбите натиснаха в края на първото полувреме и създадоха няколко положения, най-чистото от които се откри пред Неманя Матич. Той получи топката в наказателното поле, но стреля покрай вратата на швейцарците и първото полувреме завърши при резултат 1:0.

[ad id=“263680″]

Второто полувреме започна с нов шанс за гол за сърбите и Митрович, но той пропусна след центриране от корнер.

Още в следващата атака пък швейцарците изравниха. Те организираха бърза контра, при която, първо, Джердан Шакири стреля в тялото на защитник, а след това Гранит Джака изпрати топовен шут от далечно разстояние в мрежата на сърбите. Така резултатът стана 1:1 в 52-ата минута.

Само шест минути след гола швейцарците пропуснаха да поведат, след като Шакири отправи много красив удар от малък ъгъл и топката срещна сглобката зад Стойкович.

[ad id=“236993″]

Те обаче свършиха това, за което дойдоха в Калининград, в 90-ата минута. Джердан Шакири беше изведен зад отбраната на сърбите и преодоля с лекота сръбския страж за крайното 2:1.

Сърбия – Швейцария 1:2
1:0 Александър Митрович (5)
1:1 Гранит Джака (52)
1:2 Джердан Шакири (90)

Сърбия: Владимир Стойкович, Душко Тадич, Бранислав Иванович, Александър Коларов, Никола Миленкович, Лука Миливоевич (81-Неманя Радонич), Душан Тадич, Филип Костич (64-Адем Ляич), Сергей Милинкович-Савич, Неманя Матич и Александър Митрович
Селекционер: Младен Кръстаич

Швейцария: Ян Зомер, Щефан Лихтщайнер, Мануел Аканджи, Рикардо Родригес, Фабиан Шер, Гранит Джака, Валон Бехрами, Стивън Цубер (90-Йосип Дърмич), Блерим Джемаили (73-Бреел Емболо), Джердан Шакири и Харис Сеферович (46-Марио Гавранович)
Селекционер: Владимир Петкович

Жълти картони: Сергей Милинкович-Савич, Лука Миливоевич, Неманя Матич, Александър Митрович (Сърбия); Джердан Шакири (Швейцария)