Шофьор е най-смъртоносната професия в България, спестете си рисковото шофиране.

Шофьор - най-смъртоносната професия.

Ако си направим труда да се запознаем със статистиката от какво умират най- много хора ежегодно в България, непременно ще открием, че това е свързано с професията шофьор – неумелото и безразсъдно шофиране. Но това не е всичко. За инфарктите, туморите и други смъртоносни болести е логично да има завишена смъртност поради влошено здраве. Докато смъртта при неуместно шофиране се случва в повечето случаи на хора в безупречно здраве, за които едва ли би могло да се каже, че им е „дошло времето“.

Защо професията шофьор е толкова смъртоносна?

Защото 95% от водачите на автомобили са в категорията  „любител шофьор“. Това означава, че тези хора са подготвени да шофират не повече от 1-2 пъти месечно, при това – при специални мерки за сигурност – използването на каски, предпазни костюми, колани, възглавници. Любител шофьорите не бива да шофират с повече от 40-50 км/час в градски условия и с максимум 100-120 км/час на магистрала и то само ако няма никакви рискове (на 2-3 км напред и назад липсват други превозни средства, настилката е суха, времето е спокойно и т.н.).

Още преди време списание „Форбс“, изследвайки различни отрасли, определи професията шофьор като най-опасната в света, застрашаваща здравето и живота на човека. Проучване посочва за увеличение на катастрофите у нас още от началото на тази година с над 2080 (статистиката на вътрешното министерство), а Столична дирекция на вътрешните работи съобщава за повишаване процента на катастрофите всяка изминала година.

Кое всъщност превръща една от най-желаните професии в толкова смъртоносна?

Отдавна вече удоволствието от шофирането е изместено от агресивните навици и безпардонното джигиране. Нещата далеч вече не опират до „манталитет“ или липса на контрол. Шофирането в България напоследък се превърна в нещо в пъти по-опасно от воюването, например.

Много са факторите, които допринасят за опасността от шофирането:
  • – липсата на добра пътна инфраструктура,
  • – липса на маркировка,
  • – засилен трафик,
  • – безконтролна агресия,
  • – конфронтация на пътя,
  • – несъобразена скорост,
  • – вменяване на поведение тип „бързи и яростни“ …

С агресивното шофиране обаче, по един безотговорен егоистичен начин, без съобразяване с безопасността и права на останалите, са свързани повечето автомобилни произшествия. Зачестили са и случаите с по-крайни прояви като физическата саморазправа и насилие на пътя. И така се стига до ситуацията, според Американската автомобилна асоциация, според която 40% от водачите, се чувстват застрашени от агресия на пътя.

В по-голямата си част, агресивното поведение на пътя се преписва на водачите между 18-26 години, като напоследък се забелязва такова и във възрастовата граница 26-50 години. Цифрите сочат че, 88% от шофьорите
споделят, че са били обект на агресия, а 60% че са упражнявали такава.

Тежки катастрофи и многобройни жертви.

За съжаление България е сред страните с най-много жертви при пътнотранспортни произшествия, наред с Литва, Румъния и Латвия – над 90 на един милион души.  Жертвите са около 2600, което е с 300 повече спрямо 2014 г. Броят на тежките катастрофи също се е увеличил. За миналата година е имало 7225 тежки катастрофи, което е с 205 повече от предходната година. Ранените при пътнотранспортни произшествия у нас са средно по около 10 хил. всяка година.

Не малко са случаите на трагедии по пътищата и заради незаконните гонки.

Шофирането в стил „дрифт“ далеч не ни прави като измислените герои от „Бързи и яростни“. На практика нещата са доста по различни от това, което виждаме по екраните на подобни безвкусни екшъни. Изкуството на дрифтинга не е никакво „изкуство“, а опасен стил на шофиране, граничещ с безразсъдство.

Ето някои от най-честите причини за инциденти на пътя:
  • – Изпреварването е причина номер едно за зачестилите катастрофи. Често на се взема предвид съответната скорост, мощността на автомобила, видимостта, наклона на пътя.
  • – Алкохолът, у нас сякаш е модерно да се кара и да се пие, често дори това е повод и за хвалба. Колкото и да не личи на човек че е пил, рефлексите му се забавят.
  • – Дрогата – от какъвто и вид да е тя, неадекватността на шофьора особено в кризисна ситуация, е гарантирана.
  • – Шофирането без книжка. Това е друга гордост у нас. Използвайки колите на родителите си или на приятели, много тинейджъри не осъзнават опасността, която поемат за себе си и останалите участници в движението.
  • – „Безсмъртното шофиране“ е много готино, особено лесно е като го дават и по телевизията. Играта на нерви обаче рядко се осъзнава като опасност, особено с коли по за 200 000.
  • – Неспазване /отнемане/ на предимство.
  • – Не използване на предпазни колани.

Все повече се заемаме със „защитно поведение“, когато всеки ден сме изправени пред въпроса как да оцелеем докато шофираме. Няма как да се предвидят всички опасности, особено тези, които възникват внезапно докато шофираме, но все пак имайте предвид следните съвети, практикувайки най-смъртоносната професия в България .

Съвети за безопасно шофиране.
  • – Спазвайте дистанция, дори двойна, защото така снижавате многократно риска от катастрофа и ще успеете да реагирате ако се наложи да спрете внезапно, за да предотвратите злополука.
  • – Не се поддавайте на манипулация от страна на други пътници в колата, подтиквайки ви да се увлечете в безумното шофиране.
  • – Не предприемайте изпреварване на всяка цена. При всички случаи е по- безопасно е да следвате скоростта на колоната. Изпреварвайте само ако имате идеални условия за това.
  • – Не се нервирайте на нищо.
  • – Не се впускайте в безсмислено състезание с онези, които Ви изпреварват.
  • – Винаги се съобразявайте с възможностите на автомобила си. Ако е с по-малка мощност не предприемайте маневра за изпреварване.
  • – Избягвайте конфронтация с агресивен шофьор на пътя.
  • – Винаги когато пътувате с дете използвайте детско столче.
  • – Старайте се да не шофирате след обилно хранене, което в повечето случаи води до сънливост.
  • – Не се подвеждайте да изчислявате процентите след употреба на примерно чаша вино! Никога не шофирайте след употреба на какъвто и да е алкохол (даже ако е чаена лъжичка бира).
  • – Не позволявайте на спътниците ви да ви разсейват по време на шофиране. Бъдете съсредоточени и внимателни, най-вече към деца, юноши, възрастни, хора на велосипеди, каруцари, мотоциклетисти и мотопедисти.
  • – Избягвайте да пътувате през нощта. Данните сочат че, 40% от тежките пътнотранспортни произшествия са станали през тъмната част на денонощието.
  • – Винаги използвайте предпазните колани! Това животоспасяващо средство намалява смъртните случаи и тежките травми с близо 30 процента. Изисквайте това и от пътниците в колата ви.
  • – Бъдете предпазливи при шофиране нощем. Може пред вас да се движи пешеходец в тъмни дрехи, велосипедист без светлини, които трудно можете да видите.
  • – Не използвайте мобилни телефони по време на шофиране. Много е модерно у нас да се правят селфита зад волана, видеоклипове и прочие. За съжаление това е много честа причина за смърт сред особено сред категорията млад шофьор. Същото важи и за проверката на социалните мрежи по време на шофиране.
  • – При потегляне на зелена светлина на светофара се огледайте още веднъж, преди да преминете.
  • – Оглеждайте се и за приближаващи автомобили при всяко пресичане на кръстовище, може да не забележите приближаващ автомобил по пътя с предимство, или някой да е решил да отнеме вашето.
  • – Винаги имайте предвид видимостта при лоши климатични условия, за да съобразите скоростта и плавността на управление на автомобила си.
  • – Аквапланинга е състояние, с което се сблъскваме доста често напоследък по нашите магистрали и пътища, бъдете подготвени как да се справите с него.
  • – Винаги имайте предвид температурните условия. Шофирането през различните сезони има своите специфичности.
  • – Проверявайте изправността на вашия автомобил – техническо състояние, фарове, спирачки, гуми.
Да намалим риска с благоразумно шофиране и поведение на пътя.

За съжаление рисковото и опасно шофиране в България увеличава своята честота, придобивайки мащабите на епидемия. Поради това, с тази и други статии, Информационна агенция „ЗАРАТА“ призовава своите читатели да шофират разумно и да не превръщат професията шофьор в най-смъртоносното занимание в България. Ние се надяваме че, на базата тези съвети, благоразумието у повечето автомобилисти и на натрупания положителен опит, все повече хора ще осъзнават реалността от рисковете на пътя и ще съдействат със спокойствие и  благоразумие да се тушира пътното напрежение и намаляване броя на пътните инциденти. Ако имате собствени препоръки за безопасно шофиране, може да ги споделите в коментарите по-долу. Може да споделите и цялата статия в социалните мрежи с Ваши близки, приятели и познати.


image0 (9K)